Kraków Alter-szczyt "Europejska polityka bezpieczeństwa"
[2009-02-23 04:25:33]
![]() Dyskusja toczyła się w dwóch panelach. Pierwszy dotyczył działań o charakterze europejskim wobec NATO i kreowania polityki, której cele będą realizowane bez zbrojeń i militaryzmu. Ważny był także aspekt planów budowy w Polsce elementów amerykańskiego systemu rakietowego. Wiceprzewodnicząca Europejskiej Partii Lewicy Graziella Mascia z Włoch proponowała zacieśnienie współpracy w tym temacie, podkreślając problemy Włoch z amerykańską bazą w Vinchezny. Isabell Casel z niemieckiej Die Linke skupiła się na rozważeniu na ile Unia Europejska może przejmować zadania obronne, które są dzisiaj elementem Paktu Północnoatlantyckiego, a Thomas Mitsch mówił o konieczności rozwiązania NATO jako organizacji nieodpowiadającej aktualnej sytuacji geopolitycznej. Działacz greckiej Synaspismos Gavrill Sakelaridis podkreślał, że mobilizacja społeczna może przynosić realne efekty polityczne i zachęcał do samoorganizacji w walce z militaryzmem. Drugi panel dotyczył sytuacji w Polsce i postulatów środowisk antywojennych. Otworzyło go wystąpienie dr Adriana Zandberga z Młodych Socjalistów, który wykazał, że wstąpienie Polski do NATO w 1999 roku przyniosło podwojenie wydatków budżetów do zbrojenia. Dr Filip Ilkowski z Inicjatywy "Stop Wojnie" mówił o konieczności szukania sojuszników w walce z imperializmem i przedstawił osiągnięcia ISW. Jakub Rudnicki z Federacji Anarchistycznej rozpatrywał możliwości zastąpienia poboru i armii zawodowej siłami samoobrony ludowej, co miałoby znieść możliwość prowadzenia wojen napastniczych. Pod wystąpieniach panelistów odbywała się żywa dyskusja z publicznością, która dotyczyła głównie możliwości efektywniejszej współpracy środowisk antywojennych i szukania nowych środków dotarcia do społeczeństwa i jego aktywizacji w walce z militaryzmem. Owację zebrała Polka pracująca od kilku lat w Afganistanie, która powiedziała, że polityka ingerencji militarnych w tym kraju nie przyniosła w najmniejszym stopniu poprawy życia obywateli i trudno rozpatrywać ją w innych kategoriach niż starcia wielkich mocarstw o dominację polityczną w regionie. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
8 lutego:
1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.
1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.
1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".
1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.
1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.
1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.
1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.
1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.
1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.
2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.
?