WZZ "Sierpień 80": Protesty pracowników TŚ i ratowników medycznych
[2009-03-05 16:56:32]
Pierwsza część konferencji dotyczyła ratownictwa medycznego. Związkowcy poinformowali o proteście tej grupy zawodowej, który będzie miał miejsce 26 marca w Warszawie oraz o II Ogólnopolskim Zjeździe Ratowników Medycznych, który odbędzie się 26 marca. Uczestnicy konferencji mówili o dzikiej prywatyzacji ratownictwa medycznego, szykanach i represjach dotykających związkowców ujawniających nieprawidłowości w funkcjonowaniu systemu, lobbowaniu na rzecz prywatnych firm, które wchodzą na ten rynek usług zastępując państwowe ratownictwo medyczne, likwidacji szkół ratownictwa medycznego, a także sytuacji w śląskim Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym, gdzie po ujawnieniu szeregu nieprawidłowości nikt nie poniósł konsekwencji a wyrzucani są z pracy związkowcy, którzy te nieprawidłowości ujawnili. Poza liderem "Sierpnia 80" Bogusławem Ziętkiem w tej części konferencji uczestniczyli także przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego Robert Szulc, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Służb Ratowniczych Janusz Głębski, przewodniczący WZZ "Sierpień 80" w Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym w Katowicach Marian Stanoszek, szef ZZPRM z Szamotół Sebastian Jakubczyk, członek KK WZZ "Sierpień 80" Zbigniew Zdónek oraz szef śląskich struktur ZZPRM Piotr Piszczyk. Drugi tematem poruszonym przez "Sierpień 80" był spór płacowy w sieci hipermarketów Tesco. Poinformowano, że zarząd firmy podpisał porozumienie tylko z NSZZ "Solidarność", która zgodziła się na 3-proc. podwyżkę od 1 lipca. Pozostałe cztery związki zawodowe działające w Tesco (WZZ "Sierpień 80", NSZZ "Solidarność 80", OPZZ Konfederacja Pracy i ZZ Pracowników Handlu) odrzuciły to porozumienie i weszły w spór zbiorowy z zarządem firmy. Mówiono o wspólnych działaniach w ramach sporu i akcjach protestacyjnych. W konferencji brali udział Elżbieta Fornalczyk z WZZ "Sierpień 80", Iwona Mandat z OPZZ Konfederacja Pracy oraz Janusz Kloch z NSZZ "Solidarność 80". "Sierpień 80" poinformował, że 11 marca o godzinie 14.30 przed Urzędem Miasta w Będzinie odbędzie się demonstracja w obronie komunikacji tramwajowej. Współorganizatorem akcji będzie Związek Zawodowy Tramwajarzy. Andrzej Szimke z WZZ "Sierpień 80" zachęcał do udziału w proteście mieszkańców miasta, którzy są poszkodowani w wyniku likwidacji połączeń tramwajowych. Przewodniczący "Sierpnia 80" Bogusław Ziętek zapowiedział, że jeśli prezydent Będzina nie uzna postulatów związkowców i mieszkańców zorganizują oni referendum w sprawie jego odwołania. Ostatnim tematem poruszanym podczas konferencji były spory zbiorowe w górnictwie. Bogusław Ziętek poinformował, że w Kompanii Węglowej, gdzie WZZ "Sierpień 80" jest, wspólnie ze wszystkimi działającymi w spółce związkami zawodowymi, w sporze zbiorowym 12 marca organizowany jest strajk ostrzegawczy. W pozostałych spółkach węglowych - Jastrzębskiej Spółce Węglowej i Katowickim Holdingu Węglowym - gdzie w sporze zbiorowym jest tylko "Sierpień 80", związek czeka na mediatora. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
8 lutego:
1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.
1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.
1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".
1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.
1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.
1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.
1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.
1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.
1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.
2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.
?