Łódź: Pierwsze wyroki w sprawie Hanpolu
[2009-03-12 09:22:35]
Obroną interesów pracowników Hanpolu zajęły się wspólnie Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" i Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza na początku stycznia 2009 roku. Firma został porzucona przez właściciela i z tego powodu zatrudnione osoby znalazły się w trudnej sytuacji formalnej i materialnej. Wniesione pozwy dotyczyły: ustalenia stosunku pracy, wydanie świadectw pracy, wynagrodzenia za prace, odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia, odprawy pieniężnej, ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Sąd umorzył postępowanie w zakresie roszczenia o ustalenie istnienia stosunku pracy. Część pracowników ma zamiar rozwiązać umowę opierając się na wyroku Sądu Najwyższego z dnia 19 marca 2002 roku. W wyroku tym znajdujemy zapis który stanowi, że zaprzestanie działalności przez pracodawcę polegające na zlikwidowaniu "z dnia na dzień" zakładu pracy może być potraktowane jako zachowanie ujawniające w dostateczny sposób wole rozwiązania stosunku pracy (art. 60 k.c. w związku z art. 300 k.p.). Jednocześnie 11 marca odbyło się spotkanie członków Komitetu Protestacyjnego oraz działaczy OZZ IP z przedstawicielami Urzędu Pracy nr 2 w Łodzi. Spotkanie miało na celu wyjaśnienie obecnego stanu prawnego osób zarejestrowanych w Urzędzie Pracy będących pracownikami firmy Hanpol. Osoby zarejestrowane nie mogą na ten moment uzyskać statusu osoby bezrobotnej, ani uzyskać gwarantowanego ubezpieczenia zdrowotnego. Ich obecny status jest zawieszony do czasu dostarczenia niezbędnych dokumentów w tym zastępczego świadectwa pracy. Osoby zarejestrowane mogą korzystać z dostępnych ofert pracy oraz zapisać się na wybrane szkolenia. 11 marca o godz. 9.00 w PUP nr 2 zostało zorganizowane specjalne spotkanie dla pracowników firmy Hanpol, podczas którego pracownicy mogli się zarejestrować, co pozwoli im po uzyskaniu świadectw pracy, uzyskać możliwość wypłaty zasiłku dla bezrobotnych. Jednocześnie OZZ Inicjatywa Pracownicza informuje, ze obecna sytuacja jest złamaniem obietnic zapisanych w protokole z dnia 20 stycznia 2009 roku podczas spotkania z przedstawicielami Urzędu Miasta. Podczas tego spotkania, zaprotokołowano, że pracownicy otrzymają ubezpieczenie zdrowotne i będą mogli się zarejestrować jako osoby poszukujące pracy bez prawa do zasiłku. Pod tym dokumentem podpisali się: Zastępca Kierownika Wydział Usług Rynku Pracy PUP nr 1 - Bogusława Dąbrowska, a także Paweł Blachowski, który jest zastępcą dyrektora PUP nr 1 w Łodzi. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
8 lutego:
1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.
1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.
1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".
1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.
1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.
1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.
1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.
1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.
1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.
2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.
?