Tajlandia: Protesty zwolenników byłego premiera

[2009-04-14 07:49:39]

Od 26 marca w Tajlandii trwają protesty zorganizowane przez tzw. "czerwone koszule", zwolenników byłego premiera i lidera rozwiązanej populistycznej partii Tajowie Kochają Tajlandię (Thai Rak Thai) Thaksina Shinawatry. Powołali oni Narodowy Zjednoczony Front na rzecz Demokracji Przeciwko Dyktaturze i domagają się rozwiązania parlamentu i przeprowadzenia nowych wyborów parlamentarnych.

12 kwietnia premier Abhisit Vejjajiva z konserwatywnej Partii Demokratycznej (Phak Prachathipat) ogłosił stan wyjątkowy w stolicy kraju - Bangkoku oraz sąsiednich prowincjach. Dzień wcześniej rząd zmuszony został do odwołania spotkanie przywódców 15 państw azjatyckich w kurorcie Pattaya, a jego uczestników ewakuowano. Na ulicę tajskiej stolicy wprowadzono połączone odziały wojsk lądowych, marynarki oraz lotnictwa.

13 kwietnia co najmniej 77 osób zostało rannych podczas demonstracji w Bangkoku, gdzie doszło do strać między wojskiem, a protestującymi, którzy rzucali w kierunku żołnierzy koktajle Mołotowa. Żołnierze użyli broni palnej.

W grudniu ubiegłego roku zwolennicy Ludowego Sojuszu na rzecz Demokracji w proteście przeciwko rządom związanej z Shinawatrą Partii Władzy Ludu (Phak Palang Prachachon) blokowali lotnisko w Bangkoku. Sąd Konstytucyjny nakazał wówczas rozwiązanie partii rządzącej, zaś władze przejęła Partia Demokratyczna.

Shinawatra jest jednym z najbogatszych ludzi w Tajlandii, potenatem w branży telekomunikacyjnej. Wspierające go "czerwone koszule" wywodzą się jednak z głównie z biednym wiejskich rejonów północnej i północno-wschodniej Tajlandii, gdzie uznanie zyskały takie elementy jego polityki jak stworzenie pierwszego w historii kraju powszechnego systemu opieki zdrowotnej. Część działaczy "czerwony koszul" to byli działacze lewicowej partyzantki - Komunistycznej Partii Tajlandii, którzy w latach 80-tych poddali się amnestii.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 lutego:

1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.

1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".

1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.

1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.

1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.

1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.

1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.

2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.


?
Lewica.pl na Facebooku