USA: Odchodzi sędzia Sądu Najwyższego
[2009-05-02 00:48:34]
![]() Zapowiedź 69-letniego Soutera była zaskoczeniem. Co prawda spodziewano się ustąpienia jednego z sędziów, ale wymieniano raczej najdłużej urzędującego, 89-letniego Johna Paula Stevensa (zasiadającego od 1975 roku) i 75-letnią Ruth Bader Ginsburg (od 1993 roku), która niedawno przeszła operację raka trzustki. Souter wszedł w skład sądu w 1990 roku z nominacji prezydenta George'a H. W. Busha. Aczkolwiek początkowo wyznawał filozofię konserwatywną, już od 1992 roku przyłączył się do tzw. "lewego skrzydła", które reprezentują Stevens, Ginsburg i Stephen Breyer. Ustąpienie Soutera oznacza, iż prezydent Barack Obama będzie mógł mianować sędziego w pierwszych miesiącach urzędowania. Z uwagi na wiek niektórych członków SN, nieoficjalne przygotowania do tego rozpoczęły się jeszcze przed objęciem władzy przez nową administrację. Wśród potencjalnych kandydatów wymieniani są m.in. radca prawny rządu Elena Kagan, sędziowie sądów federalnych Sonia Sotomayor, Kim McLane Wardlaw, Sandra Lea Lynch, Diane Pamela Wood, prezes Sądu Najwyższego Georgii Leah Ward Sears, gubernator MassachusettsDeval Patrick oraz profesor Harwardu Cass Sunstein. Sędziowie są zatwierdzani przez Senat, a z uwagi na obecny stosunek sił (demokraci mają 59 głosów) przejście nominacji Obamy wydaje się prawie pewne. Urząd sędziego jest dożywotni. Ponieważ SN jest władny orzekać w sprawie zgodności praw z konstytucją, pełni bardzo ważną rolę w życiu publicznym USA. To właśnie Sąd Najwyższy rozstrzygnął o takich sprawach jak segregacja rasowa, kara śmierci, aborcja. W 2000 roku jego konserwatywna większość przegłosowała zaprzestanie liczenia głosów na Florydzie, co w efekcie oddało prezydenturę George'owi W. Bushowi. Nominacja Obamy, z uwagi na przynależność Soutera, nie zmieni na razie w nim stosunku sił. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
15 lutego:
1910 - Urodziła się Irena Sendlerowa, działaczka społeczna związana z ruchem socjalistycznym. Uratowała 2,5 tys. żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Uhonorowana tytułem Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata.
1959 - W Danii powstała Socjalistyczna Partia Ludowa (SF).
1971 - Władze PRL odwołały grudniowe podwyżki cen artykułów żywnościowych i podwyższyły najniższe płace.
1977 - Socjaldemokraci wygrali wybory parlamentarne w Danii.
1982 - Agatha Barbara z Partii Pracy została pierwszą kobietą-prezydentem Malty.
1999 - Kurdyjski przywódca Abdullah Öcalan został ujęty przez Turków.
2001 - Opublikowano wyniki sekwencjonowania ludzkiego genomu.
2003 - Przeciwko inwazji na Irak protestowano w 600 miastach na całym świecie. W tym największym w dziejach proteście antywojennym wzięło udział łącznie 8-30 mln ludzi.
2009 - W Wenezueli 54,4% głosujących w referendum opowiedziało się za zniesieniem limitu dwóch kadencji dla prezydenta.
2017 - Zmarła Alicja Jaszczuk, dziennikarka publikująca pod panieńskim nazwiskiem Alicja Stypuła, działaczka organizacji lewicowych i świeckich.
2018 - Khadga Prasad Oli z Komunistycznej Partii Nepalu został po raz drugi premierem.
?