Lubin: Protest związkowców KGHM Polska Miedź S.A.

[2009-05-11 10:00:55]

5 maja podpisano w Lubinie porozumienie na temat wypłat specjalnych 5-tysięcznych premii dla 18 tysięcy pracowników KGHM Polska Miedź S.A.

Ma to być rekompensata za to, że zarząd spółki zamroził wzrost wynagrodzeń motywując to kryzysem gospodarczym i spadkiem cen miedzi. 3,5 zł zostanie wypłacone do 12 maja, a druga rata do 15 września pod warunkiem, że nie pogorszy się sytuacja ekonomiczna spółki.

Wcześniej blisko 300 związkowców wyłamało bramę aby dostać się na teren zakładu, gdzie pikietowali siedzibę zarządu spółki. Po kilkunastu minutach przyjechał do nich wiceprezes KGHM Herbert Wirth.

To jest kompromis, bo chcieliśmy podwyżki stawek osobistego zaszeregowania. (...) Jeżeli ustalone dziś warunki zostaną spełnione, to wyczerpie nasze roszczenia w tym roku - stwierdził przewodniczący NSZZ "Solidarność" w KGHM Józef Czyczerski, komentując zawarte porozumienie.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 lutego:

1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.

1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".

1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.

1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.

1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.

1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.

1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.

2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.


?
Lewica.pl na Facebooku