Gdańsk: Debata Tusk - związkowcy

[2009-05-18 21:29:05]

Zakończyła się debata między premierem Donaldem Tuskiem a przedstawicielami dwóch mniejszych związków zawodowych działających w Stoczni Gdańskiej.

Spotkanie zostało zbojkotowane przez przedstawicieli dwóch dużych central związkowych - NSZZ "Solidarność" i OPZZ. Ich przedstawiciele stwierdzili, że nie godzą się na debatę w której będą uczestniczyć przedstawiciele organizacji występujących przeciwko pracownikom.

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez SMG/KRC 67 proc. respondentów za zerwanie debaty wini rząd, a 37 proc. związkowców.

Debata odbyła się z przedstawicielami związków - Okrętowiec" oraz Związku Zawodowego Inżynierów i Techników.

Wiesław Szady z ZZIiT odciął się od ostatnich protestów. Stwierdził, że większość pracowników stoczni nie popiera wcale radykalnych działań, a porównywanie ich z palącymi opony obraża ich.

Donald Tusk stwierdził, że stoczniom od lat udzielana była pomoc. Dodał, że w przypadku Gdańska same związki zawodowe chciały prywatyzacji i oddania zakładu ukraińskiemu inwestorowi. Dodał, że pomimo tego iż stocznia jest prywatna otrzymała kilkaset milionów pomocy. Tłumaczył, że w sytuacji kryzysu kolejka ustawiających się po pomoc publiczną wydłuża się. Stwierdził, że rząd powinien dawać wsparcie zwłaszcza słabszym, a nie silniejszym, ponieważ ci pierwsi nie mają sił aby wyjść na ulice i domagać się pomocy.

Dodał, że zwłaszcza Stocznia Gdańska jest zakładem trudnym do inwestowania, z czym jego rozmówcy zgodzili się.

Stwierdził również, że w momencie wchodzenia do UE Polska nie negocjowała kwestii stoczni. Dodał, że nie wie dlaczego tak było.

Komentując użycie siły przez policję podczas niedawnych protestów stwierdził, że policja w polsce jest spokojna, a nie agresywna. Zaapelował do stoczniowców aby nie bili policjantów. Zapewnił że użycie środków chemicznych przeciwko demonstrantom zostanie zbadane.

Marek Bronk z "Okrętowca" nawiązując do wypowiedzi premiera stwierdził, że w Polsce chuligan ma większe prawa niż policjant.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


12 lutego:

1906 - We Lwowie rozpoczął swe obrady VIII Zjazd PPS, który zaaprobował taktykę lewicy partyjnej.

1921 - Urodził się Raniero Panzieri, włoski polityk, pisarz i teoretyk marksistowski, znany jako założyciel operaizmu.

1926 - Powstała lewicowa partia ludowa Stronnictwo Chłopskie; programowo zbliżona do PSL "Wyzwolenie"; prezes - Andrzej Waleron.

1970 - W izraelskim nalocie na zakłady metalowe koło Abu Zabal w Egipcie zginęło 70 osób.

1988 - Zmarł Witold Kula, historyk, w latach 1950–1986 profesor Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawiciel polskiej szkoły historii społeczno-gospodarczej.

1989 - Zmarł Thomas Bernhard, austriacki pisarz i dramaturg, uważany za jednego z najwybitniejszych reprezentantów literatury niemieckojęzycznej.

2008 - W USA zakończył się 3-miesięczny strajk scenarzystów.


?
Lewica.pl na Facebooku