Lublin: Lokatorzy składają petycję u wojewody i prezydenta

[2009-06-09 12:08:39]

8 czerwca lokatorzy skupieni w Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej w Lublinie złożyli na ręce wojewody lubelskiego Genowefy Grabowskiej (PSL) i prezydenta Lublina Adama Wasilewskiego petycje dotyczące ich sytuacji.

Około godz. 13.00 grupa działaczy KSS, Młodych Socjalistów, Polskiej Partii Pracy, Polskiej Partii Socjalistycznej, Nowej Lewicy i Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza udała się na rozmowy do wojewody. W petycji którą jej przedstawiono lokatorzy proszą ją, jako teregowego przedstawiciela rządu RP, o interwencje w sprawach dziennikarki "Tygodnika Chełmskiego" Hanny Maksim, wyrzucanej na bruk Moniki Matyjaszek oraz mieszkańców bloków zakładowych przy ul. Samsonowicza 65, Samsonowicza 21 i Nałkowskich 132.

Hanny Maksim opisywała sprawę prywatyzacji zakładów tłuszczowych w Bodaczowie. Wyrokiem sądu musi zapłacić 50 tys. za naruszenie dóbr osobistych, mimo że, jak podkreśla KSS w swoich publikacjach dochowała staranności i podawała tylko prawdziwe i sprawdzone fakty. W tej sprawie występuje wiele niejasności co do zastosowania przez sądy prawa materialnego, jak i przepisów postępowania procesowego. Przede wszystkim budzi wątpliwości wskazanie przez sąd twierdzeń naruszających dobra osobiste, uchylanie istotnych wniosków dowodowych strony pozwanej, a także sama wysokość odszkodowania, która jest nieadekwatna do możliwości pozwanej i de facto staje się uciążliwą i wywołującą poważne szkody karą - stwierdzono w petycji.

Mieszkanie Moniki Matyjaszek zostało zlicytowane, zaś sąd wydał postanowienie o przybiciu licytacji z powodu niespłacenia pożyczki w wysokości 20 tys. zł. Jednak zdaniem Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej już sama umowa pożyczki i jej forma takiej sumy pod zastaw mieszkania budzi wątpliwość czy umowa taka może być uznana za prawidłową zaś w postępowaniu egzekucyjnym nie powiadamiano dłużniczki o licytacjach, a komornik przystępując do egzekucji, nie upewnił się czy zostały zachowane przepisy art. 14 ust. 4 Ustawy o ochronie praw lokatorów.

KSS podkreśliła ponadto, że umowy przeniesienia własności bloków zakładowych przy ul. Samsonowicza 65, Samsonowicza 21 i Nałkowskich 132 budzą poważne wątpliwości co do społeczno-gospodarczego przeznaczenia takiej transakcji, zaś lokatorzy nękani są przez nowego właściciela, który próbuje się ich pozbyć. Ponadto mieszkańcy bloku przy ul. Samsonowicza 65 pozbawieni są ogrzewania, a lada dzień grozi im odcięcie energii elektrycznej.

O godz. 15.00 w Urzędzie Miasta Lublina odbyło się spotkanie z prezydentem. Członkowie KSS złożyli na jego ręce petycję w której proszą o pomoc w zawarciu umów z dystrybutorem energii elektrycznej na podłączenie indywidualnych liczników energii w bloku przy ulicy Samsonowicza 65 oraz przyznanie mieszkania socjalnego Monice Matyjaszek.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 lutego:

1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.

1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".

1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.

1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.

1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.

1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.

1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.

2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.


?
Lewica.pl na Facebooku