KSS: Pójdziemy do sądów w Polsce i Europie

[2009-06-21 08:53:17]

20 czerwca odbyło się w Warszawie Krajowe Zebranie Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej. Zebranie jako najwyższa władza w Stowarzyszeniu wybrało nowe władze, dokonało zmian w statucie oraz podjęło kilka ważnych uchwał. Wzięło w nim udział 68 uczestników, którzy wyłonili 7-osobowy zarząd w składzie: przewodnicząca zarządu Agata Nosal, koordynator ds. zmian ustaw w prawie Jarosław Niemiec, skarbnik Elżbieta Koshmidder, rzecznik prasowy Jarosław Kolański, sekretarz Beata Kardasiewicz, sprawy programowe Piotr Krzyżaniak, sprawy organizacyjne i wolontariat Stanisław Świeżak. Zebranie dokonało zmian w statucie pozwalających na zakładanie delegatur w całym kraju oraz ułatwiających reprezentowanie klientów KSS w sądach.

W wystąpieniu programowym przewodnicząca KSS, Agata Nosal stwierdziła między innymi: Będziemy wywierać nacisk organizując się i demonstrując wobec władz i mediów nasze niezadowolenie. Pójdziemy do sądów w Polsce i Europie, i będziemy bronić tam naszych praw. Będziemy tworzyć punkty pomocy prawnej i socjalnej dla tych, których prawo do poziomu życia zapewniającego zdrowie i dobrobyt, w tym godne mieszkanie, zostało naruszone. Pracując w tych punktach będziemy kierować się zasadą równości. Nie będziemy uprawiać jednostronnych działań charytatywnych. Każdy będzie miał prawo do uzyskania pomocy oraz do brania udziału, na równych prawach z innymi, w tworzeniu ruchu służącemu emancypacji i pomocy wzajemnej.

Jarosław Niemiec, górnik z KWK "Bogdanka", z powodzeniem broniący lokatorów przed sądami Lubelszczyzny zwrócił uwagę na potrzebę politycznego i obywatelskiego upodmiotowienia uczestników Stowarzyszenia i podejmowania przez każdego z nich działań w imieniu KSS.

Poza tym podjęto uchwałę, pod którą KSS będzie w Warszawie 15 tysięcy podpisów w ramach instytucji tzw. "uchwały obywatelskiej". Zobliguje to Radę Warszawy do procesowania nad uchwałą. W uchwale miasto st. Warszawa zobowiązuje się do budowy mieszkań komunalnych w ilości dostosowanej do potrzeb m mieszkaniowych mieszkańców, zapewnić lokatorom reprywatyzowanych kamienic mieszkania komunalne, jeżeli nie są oni w stanie zaspokoić swoich potrzeb mieszkaniowych na wolnym rynku, Wspomagać socjalnie w płaceniu czynszu osoby, które utraciły pracę, inne źródło dochody bądź popadły w tarapaty finansowe w wyniku choroby członka rodziny a także dostarczać lokatorom, wobec których orzeczono wyrok eksmisji z prawem
do lokalu socjalnego mieszkania spełniające wymogi polskiego prawa budowlanego.

W innej uchwale KSS wezwała władze stolicy do wykorzystywania gruntów miejskich przede wszystkim pod budowę mieszkań komunalnych i socjalnych.

W zebraniu udział wzięli przedstawiciele z Warszawy, Lublina, Łęcznej, Rejowca Fabrycznego, Zielonej Góry i Mińska Mazowieckiego.

Celina Nosilewska


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


21 czerwca:

1812 - W Bonn urodził się Mojżesz Hess, niemiecko-żydowski filozof, jeden z prekursorów socjalizmu.

1905 - Urodził się Jean-Paul Sartre, związany z lewicą powieściopisarz, dramaturg, eseista i filozof francuski. Przedstawiciel egzystencjalizmu. Rozwinął własną wersję socjologii marksistowskiej.

1913 - Urodził się Luis Taruc, filipiński działacz komunistyczny.

1914 - Zmarła Bertha von Suttner, austriacka pisarka, dziennikarka, jedna z wiodących postaci ruchu pacyfistycznego. W 1905 roku została pierwszą kobietą, która otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.

1918 - Zmarł Edward Abramowski, polski myśliciel polityczny. Twórca idei socjalizmu bezpaństwowego. Zwolennik kooperatyzmu.

1922 - Urodził się Joseph Ki-Zerbo, historyk i polityk z Burkina Faso, w 1994 założył Partię Demokracji i Postępu/Partię Socjalistyczną.

1938 - W Warszawie otwarto I Kongres Pracy Społeczno-Obywatelskiej Kobiet z udziałem 40 organizacji kobiecych z całego kraju.

1940 - W nocy z 20 na 21 czerwca masowe egzekucje więźniów politycznych w podwarszawskich Palmirach. Rozstrzelany został m.in. działacz PPS Mieczysław Niedziałkowski.

1985 - Zmarł Tage Erlander, polityk szwedzki. W latach 1946-69 premier i przewodniczący Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej (SAP)

1996 - Stoczniowcy demonstrowali w Warszawie przeciwko planom likwidacji Stoczni Gdańskiej.

2004 - W wyniku rozłamu Komunistycznej Partii Kazachstanu powstała Komunistyczna Ludowa Partia Kazachstanu


?
Lewica.pl na Facebooku