Łódź: "Nie dla thatcheryzmu"

[2009-06-23 00:12:33]

Mimo odwołania przez Uniwersytet Łódzki uroczystości wręczenia doktoratu honoris causa Margaret Thatcher w Łodzi odbył się w poniedziałek protest przeciwko promowaniu thatcheryzmu przez Uniwersytet. W ubiegłym tygodniu była premier Wielkiej Brytanii złamała rękę, w związku z czym ceremonia została przełożona na okres powakacyjny, jednak koalicja lewicowych organizacji nie zrezygnowała ze swoich planów i protestowała przeciwko polityce władz uczelni.

W południe odbył się happening pod Rektoratem UŁ, podczas którego rozdawano zupę "thatcherówkę", będącą nawiązaniem do polskiej kuroniówki. Pod budynkiem Rektoratu, mimo niesprzyjającej pogody, zgromadziło się ponad 20 osób, które trzymały bannery z napisami m.in.: "Istnieją setki alternatyw!", "Kowalik zamiast Balcerowicza" oraz "Nie dla komercjalizacji szkolnictwa". Rozdawano także ulotki upamiętniające 25 rocznicę wielkich strajków górniczych wywołanych decyzjami rządów konserwatystów w Wielkiej Brytanii.

W trakcie zgromadzenia głos zabierał Sekretarz Krajowy Młodych Socjalistów Mateusz Mirys, który zwracał uwagę na to, iż z powodu znaczących cięć budżetowych dla systemu edukacyjnego podczas rządów Żelaznej Damy w 1985 roku, Uniwersytet Oksfordzki odmówił przyznania doktoratu honoris causa Margaret Thatcher, mimo tradycji honorowania w ten sposób wszystkich premierów, którzy kształcili się w murach tej uczelni. Łukasz Pieczara z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza mówił o katastrofalnych kosztach społecznych które niosły za sobą neoliberalne reformy i demontaż państwa opiekuńczego.

O godzinie 14.00 w Łódzkim Centrum Społecznym MS rozpoczęła się debata "Alternatywy istnieją", podczas której o historii thatcheryzmu opowiadał przewodniczący Ogólnopolskiego Pracowniczego Związku Zawodowego Konfederacja Pracy, Grzegorz Ilka. W trakcie dyskusji uczestnicy spotkania mówili o potencjalnych gospodarczych alternatywach oraz o sytuacji w szkolnictwie wyższym i potrzebie reakcji na kolejne plany rządu PO dotyczące stopniowej komercjalizacji studiów na uczelniach publicznych. Po spotkaniu odbyła się projekcja filmowa.

Organizacje współorganizujące dzisiejsze wydarzenia zapowiadają, że stanowią był to jedynie wstęp do protestów, które odbędą się podczas właściwej uroczystości. Uczestnicy domagają się także większego pluralizmu na uczelni, wskazując na całkowity brak równowagi ideologicznej i faworyzowanie koncepcji neoliberalnych. Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.thatcher.pl.

Pomysł wręczenia doktoratu honoris causa Margaret Thatcher zrodził się na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ pod koniec ubiegłego roku, wniosek został poparty przez Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych oraz Wydział Prawa i Administracji i przyjęty przez Senat uczelni.

Jakub Klimczak


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 lutego:

1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.

1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".

1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.

1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.

1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.

1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.

1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.

2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.


?
Lewica.pl na Facebooku