Referendum w JSW: Wiceprezes stracił stanowisko

[2009-06-23 17:41:25]

Pracownicy 6 kopalń należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej decydowali w referendum 22 czerwca o być, albo nie być dla Mariana Ślęzaka, wiceprezesa spółki ds. pracowniczych. Oficjalne wyniki ujawniono 23 czerwca.

Za odwołaniem wiceprezesa opowiedziało się 11,5 tys. pracowników, czyli 95,9 proc. głosujących. Frekwencja wyniosła 53,7 proc., a więc głosowała ponad połowa ogółu zatrudnionych, co oznacza, że wynik referendum jest wiążący i Ślęzak będzie musiał pożegnać się ze stanowiskiem. Najpierw jednak dokumentacja referendum trafi do Rady Nadzorczej, która odwoła Ślęzaka, a następnie ogłosi nowe wybory na stanowisko zastępcy prezesa.

Dobrze się stało, że górnicy w referendum podjęli taką decyzję. Powinna ona zapaść już znacznie wcześniej, jednak lepiej późno, niż wcale - stwierdził Krzysztof Łabądź, lider Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" w JSW i przewodniczący tego związku w kopalni "Budryk". Jeśli ktoś jest desygnowany do zarządu z ramienia załogi to nie po to by reprezentował interesy pana prezesa, ale załogi właśnie i mamy nadzieję, że tak postępować będzie nowy wiceprezes do spraw pracy - dodał.

Marian Ślęzak funkcję we władzach spółki pełnił 8 lat. Ten były działacz NSZZ "Solidarność" został wybrany do zarządu JSW, jako reprezentant załogi. Jednak w ostatnim czasie utracił zaufanie i poparcie związków zawodowych działających w spółce, które zarzucały mu legitymizowanie szkodliwych dla pracowników, kopalń i całej spółki decyzji podejmowanych przez resztę zarządu.

Związkowcy z JSW krytykują działania antykryzysowe zarządu, m.in. zmianę struktury organizacyjnej firmy, wypowiedzenie układów zbiorowych, zamrożenie płac czy wprowadzenie piątków bez wydobycia węgla, aby dostosować ilość węgla do możliwości jego sprzedaży.

Z kolei 22 czerwca minister gospodarki zdymisjonował wiceprezes spółki z Jastrzębia Zdroju ds. finansowych, Grażynę Bulę. Dymisja była związana z umowami opcji walutowych, które zawarła Jastrzębska Spółka Węglowa. Wbrew oczekiwaniom nie odwołano prezesa spółki, Jarosława Zagórowskiego.

Można być rozczarowanym, że nie odwołano prezesa Zagórowskiego - powiedział dla portalu wnp.pl Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce.

Patryk Kosela


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 lutego:

1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.

1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".

1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.

1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.

1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.

1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.

1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.

2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.


?
Lewica.pl na Facebooku