Warszawa: Konferencja prasowa organizacji lokatorskich

[2009-06-27 20:08:00]

25 czerwca w Warszawie odbyła się wspólna konferencja prasowa Komitetu Obrony Lokatorów oraz Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów.

Wiktor Orlikowski z KOL przedstawił sytuację lokatorów mieszkań komunalnych, którym miasto bez wcześniejszych konsultacji społecznych podniosło czynsze o kilkaset procent. Mówił, że usprawiedliwieniem jest przeznaczenie tych funduszy na remonty, tymczasem pieniądze idą do kasy miasta i nie ma żadnej gwarancji na to jak zostaną spożytkowane.

Andrzej Smosarski z WSL stwierdził, że niepokojące jest iż do 2012 roku miasto planuje zmniejszenie liczby mieszkań komunalnych o kilkanaście tysięcy, co oznacza, że będą one mniej dostępne i nie będą alternatywą dla prywatnego budownictwa czynszowego, na które większości warszawiaków nie stać.

Marek Jasiński z KOL mówił o tym, że środowiska lokatorskie są przez miasto ignorowane, a gospodarowanie mieszkaniami komunalnymi odbywa się na korupcjogennych zasadach ponieważ brak w nim jakiejkolwiek przejrzystości.

Piotr Ciszewski z WSL skrytykował przedstawicieli ratusza za nieodpowiadanie na pisma organizacji lokatorskich przesyłane w ramach konsultacji społecznych.

Przedstawiciele WSL i KOL skrytykowali projekt uchwały Rady Miasta, dotyczący zasad wynajmowania lokali komunalnych. Stwierdzili, że wśród osób traktowanych priorytetowo nie uwzględniono lokatorów, którym po reprywatyzacji kamienicznik wypowiedział najem z trzyletnim okresem wypowiedzenia. Czas oczekiwania na mieszkanie w Warszawie trwa znacznie dłużej niż trzy lata, więc lokatorzy tacy są zmuszeni, nie ze swojej winy, do płacenia odszkodowań za bezumowne korzystanie z lokali. To z kolei skutkuje szybkim narastaniem zadłużenia.

Negatywnie ocenione zostało również bardzo rygorystyczne kryterium według którego o mieszkanie komunalne mogą starać się tylko osoby w których gospodarstwie domowym dochód na jedną osobę nie przekracza minimum dochodowego - czyli nie może przekraczać w okresie 6 miesięcy poprzedzającym datę złożenia wniosku o najem lokalu, 100 proc. minimalnego wynagrodzenia za prace, a w gospodarstwie wieloosobowym i 150 proc.

Organizacje lokatorskie domagają się również, aby rady dzielnic przy wynajmie mieszkań komunalnych musiały podać informację które miejsce w kolejce oczekujących zajmowały osoby, którym je przyznano.

Podstawowym postulatem organizacji lokatorskich jest zorganizowanie okrągłego stołu dotyczącego polityki mieszkaniowej miasta z udziałem władz samorządowych, organizacji społecznych oraz ekspertów od polityki społecznej i budownictwa.

Przedstawiciele KOL i WSL podkreślali, że organizacje lokatorskie występują wspólnie i nie dadzą się podzielić, podobnie jak nie dadzą podzielić lokatorów na tych z zasobu reprywatyzowanego i zamieszkujących wciąż w mieszkaniach komunalnych.

Jeśli władze miasta nie rozpoczną dialogu, a na kolejnej sesji Rady Miasta głos strony społecznej zostanie ponownie zlekceważony, WSL i KOL zapowiadają radykalizację protestów między innymi poprzez zorganizowanie pikiety na sali obrad.

Michał Warecki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 lutego:

1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.

1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".

1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.

1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.

1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.

1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.

1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.

2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.


?
Lewica.pl na Facebooku