Kochanowski zaskarży podatek progresywny do TK

[2009-07-11 12:57:42]

Rzecznik Praw Obywatelskich dr Janusz Kochanowski zamierza zaskarżyć obowiązujący w Polsce podatek progresywny od oób fizycznych do Trybunału Konstytucyjnego jako niezgodny z Konstytucją. Wskazuje on, że dwie stawki podatku PIT obowiązujące w Polsce 18 proc. i 32 proc. Są niezgodne ustawą zasadniczą, szczególnie w punkach mówiących o równości obywateli wobec prawa.

Według Kochanowskiego podatek progresywny niesie ze sobą niesprawiedliwe inklinacje społeczne i powoduje, że Polacy dzieleni są na grupy mniej i bardziej uprzywilejowane. Uznanie tego wniosku przez Trybunał Konstytucyjny zaskutkuje koniecznością zmiany obowiązującego w Polsce prawa i wprowadzeniu jednolitej liniowej stawki podatkowej.

Pod względem prawnym problem może być ciężki do oceny. Wiedząc, że potencjalne dwie osoby zarabiają różne sumy pieniędzy faktycznie przy równej stawce podatku odprowadzą do Skarbu Państwa różne sumy. Istotą argumentacji zwolenników podatku liniowego może być fakt, że podatek liniowy dodatkowo pogłębia faktycznie występując nierówności.

Podatek liniowy występuje obecnie tylko w krajach Europy Wschodniej: Rosji, Estonii, Łotwie, Litwie, Ukrainie, Czechach, Słowacji, Rumunii, Bułgarii, Serbii, Czarnogórze, Macedonii, Albanii i Gruzji.

Szymon Andrzejewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 lutego:

1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.

1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".

1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.

1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.

1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.

1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.

1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.

2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.


?
Lewica.pl na Facebooku