Poznań: Zarząd Cegielskiego chce zlikwidować płytę
[2009-07-18 21:22:49]
"Płyty", czyli wiece załogi są naturalną formą protestu w fabryce silników okrętowych zatrudniającej dziś przeważającą część załogi całego HCP. Wykorzystywano ją już w latach 80. Stanowi ona symbol walki o demokrację i godne warunki pracy. Rozmontowanie płyty jest wymierzone w tożsamość załogi. Bezpośrednią przyczyną niepokojów, które spowodowały decyzję zarządu o rozmontowaniu płyty jest porozumienie, jakie ugodowe związki zawodowe podpisały wczoraj z obecnym prezesem firmy. Przewiduje ono wysłanie setki robotników na przymusowe postojowe za 65 proc. wynagrodzenia (a nie 100 proc. jak jest zapisane w Kodeksie Pracy). Zapowiadane są też zwolnienia. Tymczasem Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza w czwartek zgłosiła w Urzędzie Miasta pikietę pod bramą główną zakładów, która ma się odbyć w poniedziałek o godz. 14.05. Ma w niej wziąć udział nie tylko załoga z fabryki silników okrętowych, ale także z pozostałych dwóch należących do holdingu HCP: Fabryki Pojazdów Szynowych i Fabryki Silników Akumulatorowych. Niewykluczone, że do protestu przyłączą się także pracownicy jednej z pobliskich fabryk Volkswagena. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
12 lutego:
1906 - We Lwowie rozpoczął swe obrady VIII Zjazd PPS, który zaaprobował taktykę lewicy partyjnej.
1921 - Urodził się Raniero Panzieri, włoski polityk, pisarz i teoretyk marksistowski, znany jako założyciel operaizmu.
1926 - Powstała lewicowa partia ludowa Stronnictwo Chłopskie; programowo zbliżona do PSL "Wyzwolenie"; prezes - Andrzej Waleron.
1970 - W izraelskim nalocie na zakłady metalowe koło Abu Zabal w Egipcie zginęło 70 osób.
1988 - Zmarł Witold Kula, historyk, w latach 1950–1986 profesor Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawiciel polskiej szkoły historii społeczno-gospodarczej.
1989 - Zmarł Thomas Bernhard, austriacki pisarz i dramaturg, uważany za jednego z najwybitniejszych reprezentantów literatury niemieckojęzycznej.
2008 - W USA zakończył się 3-miesięczny strajk scenarzystów.
?