Wenezuela: Protest działaczy chłopskich przeciw zabójstwom

[2009-10-14 18:29:56]

2 października w wenezuelskim stanie Guárico odbył się protest tysięcy działaczy chłopskich przeciwko zabójstwom i innym aktom przemocy do których dochodzi coraz częściej na obszarach wiejskich (od czasu przyjęcia Prawa o Reformie Rolnej w 2001 roku zabito blisko 220 działaczy organizacji rolniczych).

11 września 2009 roku przed wejściem do stanowego Narodowego Instytutu Ziemskiego (INTI) dwóch niezidentyfikowanych mężczyzn na motocyklach postrzeliło lidera Narodowego Frontu Rolników im. Simóna Bolívara José Pimentela. Dwa tygodnie później ośmiu uzbrojonych mężczyzn zaatakowało 28 rodzin okupujących ziemię, do której mieli uzyskać wkrótce certyfikat własności od INTI. Według informacji Narodowego Frontu Praw Rolników im. Ezequiela Zamory (FNCEZ) napastnicy pobili niektóre osoby, postrzelili lidera grupy w obie nogi i nakazali opuścić ziemię.

Od 2001 roku rząd Wenezueli rozdał blisko 2 miliony hektarów nieuprawianej lub porzuconej przez właścicieli ziemi drobnym rolnikom oraz przedsiębiorstwom państwowym celem uprawy żywności. Podczas tego procesu wielu działaczy chłopskich zostało jednak zaatakowanych, nielegalnie zatrzymywanych lub zabitych na polecenie wielkich właścicieli ziemskich. Po wrześniowych atakach prezydent Chłopskiej Federacji Wenezueli Miguel Moreno poinformował, że jego organizacja i inne ruchy chłopskie pozostają w stanie gotowości aby bronić życie swoich towarzyszy.

Deputowany Braulio Alvarez, który sam jest działaczem organizacji walczących o prawa rolników, stwierdził, że zabójstwa działaczy związkowych należy wiązać z przenikaniem do Wenezueli skrajnie prawicowych paramilitarnych grup z Kolumbii. Zażądał on od ministra sprawiedliwości, ministra spraw wewnętrznych i prokuratora generalnego podjęcia specjalnego śledztwa w sprawie tych zabójstw. Jego działania poparły INTI, Fundacja na rzecz Treningu i Innowacji dla Wsparcia Agrarnej Rewolucji (CIARA), Ministerstwo Rolnictwa i Ziemi, Zjednoczona Socjalistyczna Partia Wenezueli (Partido Socialista Unido de Venezuela) oraz Komunistyczna Partia Wenezueli (Partido Comunista de Venezuela).

W obliczu ostatnich wydarzeń wiele organizacji chłopskich postanowiło podjąć wspólne działania. Z pomocą ministra rolnictwa i ziemi Eliasa Jaua i gubernatora stanu Guárico Williama Lara, działacze tych związków chcą zorganizować uzbrojone milicje do obrony przed atakami. Boliwariański rząd chce walczyć z oligarchią i wielkimi właścicielami ziemskimi metodami prawnymi, jednak jeśli oni będą to prawo naruszać, nie będą przestrzegać naszej boliwariańskiej konstytucji i będą mordować rolników będzie na to zbrojna odpowiedź - stwierdził Jaua. Wezwał on ponadto do stworzenia wspólnej ogólnokrajowej organizacji rolników i rybaków wspierających ideały rewolucji boliwariańskiej.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


11 lutego:

1900 - W Charkowie została założona podziemna Rewolucyjna Partia Ukrainy (RUP).

1937 - Po uznaniu związku zawodowego United Auto Workers Union przez zarząd firmy, zakończył się strajk okupacyjny w zakładach General Motors.

1941 - Zmarł torturowany przez hitlerowców Rudolf Hilferding, austriacki ekonomista, polityk i publicysta, jeden z teoretyków austromarksizmu.

1948 - Zmarł Siergiej Eisenstein, wybitny radziecki reżyser, scenarzysta, montażysta, operator filmowy, scenograf filmowy i teatralny oraz teoretyk filmu.

1981 - 8 robotników zostało zostało napromieniowanych po wycieku wody z układu chłodzenia w elektrowni atomowej Sequoyah 1 w stanie Tennessee.

1990 - Po 27 latach spędzonych w więzieniu Nelson Mandela wyszedł na wolność.

2011 - Po wielodniowych manifestacjach ustąpił prezydent Egiptu H. Mubarak.


?
Lewica.pl na Facebooku