Etiopia: Rebelianci z ONLF rozpoczęli ofensywę

[2009-11-16 13:24:07]

Rebelianci z Ogadenu, południowo-wschodniej regionu Etiopii, rozpoczęli ofensywę przeciwko wojskom rządowym. Jak poinformowała w oświadczeniu skupiająca Somalijczyków organizacja Narodowy Front Wyzwolenia Ogadenu (Jabhadda Wadaniga Xoreynta Ogaadeenya) udało im się już zająć miasta Obolka, Hamaro, Higlaaley, Yucub, Galadiid, Boodhaano i Gunogabo.

W wyniku operacji przeprowadzonej tysiące żołnierzy ONLF wybuchły ciężkie walki trwające dwa dni. Znaczna liczba etiopskich żołnierzy poniosła śmierć, a ciężki sprzęt został przechwycony lub zniszczony - czytamy w stanowisku wysłanym przez rebeliantów do francuskiej agencji prasowej AFP. Jak dodają działacze organizacji ludność Ogadenu ciepło przyjmuje partyzantów.

Ogaden to region historyczno-geograficzny we wschodniej Etiopii, wchodzący obecnie w skład prowincji Somali. Zdecydowana większość mieszkańców Ogadenu to wyznający islam Somalijczycy. Po włoskiej inwazji na Etiopię w 1936 roku Ogaden został włączony do Somali Włoskiego, zaś w 1941 roku wraz z pozostałymi koloniami włoskimi znalazł się pod kontrolą brytyjską. W 1954 roku Ogaden został zwrócony Etiopii. W latach 1977-78 doszło do wojny o ten region między Etiopią i Somalią.

Narodowy Front Wyzwolenia Ogadenu to organizacja powstała w 1984 roku, walcząca o niepodległość dla regionu. Wśród jego działaczy dominują członkowie klanu Ogaden, a zwłaszcza subklanu Rer Abdalle. Zbrojnym ramieniem ONLF jest Narodowa Armia Wyzwolenia Ogadenu. Władze Etiopii uważają tę organizację za grupę terrorystyczną. ONLF toczy wojnę partyzancką, atakując nie tylko wojska rządowe, ale także pracowników chińskich koncernów naftowych, którzy pojawili się w regionie po odkryciu złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.

Poza ogadeńskimi Somalijczykami (obok ONLF istnieje także Front Wyzwolenia Zachodniej Somalii) niepodległości od Etiopii domagają się również przedstawiciele społeczności Oromo, których reprezentują m.in. Front Wyzwolenia Oromo, Zjednoczone Siły Wyzwoleńcze Oromii i Islamski Front Wyzwolenia Oromii, a także nilo-saharyjskie plemiona Nuer i Anuak zamieszkujące region Gambela gdzie istnieje Front Wyzwolenia Ludów Gambeli.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


15 lutego:

1910 - Urodziła się Irena Sendlerowa, działaczka społeczna związana z ruchem socjalistycznym. Uratowała 2,5 tys. żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Uhonorowana tytułem Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata.

1959 - W Danii powstała Socjalistyczna Partia Ludowa (SF).

1971 - Władze PRL odwołały grudniowe podwyżki cen artykułów żywnościowych i podwyższyły najniższe płace.

1977 - Socjaldemokraci wygrali wybory parlamentarne w Danii.

1982 - Agatha Barbara z Partii Pracy została pierwszą kobietą-prezydentem Malty.

1999 - Kurdyjski przywódca Abdullah Öcalan został ujęty przez Turków.

2001 - Opublikowano wyniki sekwencjonowania ludzkiego genomu.

2003 - Przeciwko inwazji na Irak protestowano w 600 miastach na całym świecie. W tym największym w dziejach proteście antywojennym wzięło udział łącznie 8-30 mln ludzi.

2009 - W Wenezueli 54,4% głosujących w referendum opowiedziało się za zniesieniem limitu dwóch kadencji dla prezydenta.

2017 - Zmarła Alicja Jaszczuk, dziennikarka publikująca pod panieńskim nazwiskiem Alicja Stypuła, działaczka organizacji lewicowych i świeckich.

2018 - Khadga Prasad Oli z Komunistycznej Partii Nepalu został po raz drugi premierem.


?
Lewica.pl na Facebooku