Senyszyn zapowiada walkę o usunięcie krzyży

[2009-11-19 12:38:42]

Europosłanka Sojuszu Lewicy Demokratycznej prof. Joanna Senyszyn zapowiedziała podczas konferencji prasowej zwołanej 15 listopada w Krakowie rozpoczęcie kampanii informującej obywateli polskich, jak domagać się usunięcia symboli religijnych z urzędów państwowych, ze szczególnym uwzględnieniem szkół, oraz wystąpienie w tej sprawie do rządu. Jak uzasadniała, inicjatywa ta ma nawiązywać do wyroku Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu z 3 listopada, który uznał wieszanie krzyży w szkołach za ograniczenie "wolności religijnej uczniów" oraz "prawa rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z własnym przekonaniami" (na wniosek obywatelki włoskiej).

Wystąpię do premiera Tuska i do rządu, aby pani minister edukacji narodowej wydała rozporządzenie nakazujące zdjęcie krzyży, ponieważ to, że one tam wiszą, jest niezgodne z polską konstytucją. Jednakże nie spodziewam się wielkiego sukcesu, ponieważ pani minister Hall jest całkowicie związana z klerem - powiedziała Senyszyn. Podkreśliła również, że jej zdaniem zasada ta powinna dotyczyć symboli wszystkich wyznań religijnych.

Polska konstytucja mówi, że państwo i Kościół są w swoich działaniach, a także symbolice autonomiczne i rozdzielone, a zatem nie ma powodu, żeby mieszać te dwa porządki - religijny i świecki. Niestety żyjemy w państwie klerykalnym, ale zgodnie z naszą konstytucją powinniśmy być państwem świeckim. Istotą państwa świeckiego jest to, że nie wiesza się żadnych symboli religijnych - przekonywała Senyszyn. Zadeklarowała, że ona i pracownicy jej biur poselskich - są gotowi udzielić pomocy osobom, które razi obecność krzyży w urzędach państwowych, w pisaniu stosownych wniosków i skarg do dyrekcji szkół, sądów i Strasburga.

Senyszyn odniosła się również do niedawnych postanowień Rady Miasta Krakowa, na mocy których odrzucono wniosek prezydenta prof. Jacka Majchrowskiego o zbadanie legalności ustawy o Komisji Majątkowej przez Trybunał Konstytucyjny oraz zadecydowano o postawieniu w Krakowie pomnika płk Ryszarda Kuklińskiego. Zdaniem Senyszyn, działalność Komisji Majątkowej rządu i episkopatu jest niezgodna z obecną konstytucją. Radni żyją w strachu przed kardynałem Dziwiszem, nie potrafią myśleć samodzielnie - komentowała. Natomiast budowę pomnika Kuklińskiego uznała za formę uhonorowania zdrady stanu.

Uczestniczący w konferencji przewodniczący krakowskiego SLD, Grzegorz Gondek dodał - Nie buduje się pomników zdrajcom, którzy za pieniądze obcych państw szpiegowali na ich rzecz i zdradzali polskie ideały.

Joanna Senyszyn została wybrana do Parlamentu Europejskiego z okręgu małopolsko-świętokrzyskiego, jest od niedawna wiceprzewodniczącą Platformy PE na rzecz świeckiego państwa.

Rafał Kamiński


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 lutego:

1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.

1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".

1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.

1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.

1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.

1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.

1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.

2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.


?
Lewica.pl na Facebooku