Kuba: Wyznaleziono szczepionkę przeciwko zapaleniu płuc

[2009-11-26 10:17:32]

Podczas odbywającego się w Hawanie Globalnego Forum Badań Zdrowotnych, przedstawiciele Kuby poinformowali, że na wyspie rozpoczęły się właśnie testy nowej szczepionki przeciwko groźnej bakterii powodującej zapalenie płuc i opon mózgowo-rdzeniowych.

O wynalezieniu nowej szczepionki poinformała 20 listopada Concepción Campa Huergo, członek Biura Politycznego Komunistycznej Partii Kuby (Partido Comunista de Cuba) oraz dyrektor generalna państwowego Instytutu "Finlay" w Hawanie, zajmującego się produkcją szczepionek i surowicy. Nowe antidotum powstało w wyniku współpracy z hawańskim Centrum Biologii Molekularnej.

Dr Campa Huergo oświadczyła, że na dalsze prace nad wprowadzeniem szczepionki do leczenia Kuba uzyskała zgodę od ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). WHO pozytywnie odniosła się do planów, aby w nowy medykament wyposażyć większość kubańskich ośrodków zdrowia oraz wysyłać partie tego leku do innych krajów.

Nowa szczepionka ma chronić przed bakteriami tzw. dwoinki zapalenia płuc (łac. Streptococcus pneumoniae - na zdjęciu)), wykrytą pod koniec XIX wieku przez wybitnego francuskiego naukowca Ludwika Pasteura. U osób z obniżoną odpornością ogólną organizmu wywoływać może ona zapalenie płuc, jak również wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych u dzieci oraz takie choroby jak zapalenie ucha środkowego czy zapalenie zatok.

Kubańska naukowiec zwróciła także w swoim wystąpieniu uwagę, że od 1989 roku na Wyspie udało się stworzyć ponad 10 nowych szczepionek, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia śmiertelności z powodu chorób wirusowo-zakaźnych.

Kilkudniowe obrady hawańskiego Globalnego Forum Badań Zdrowotnych koncentrowały się nad poszukiwaniem skutecznych metod w walce z chorobami występującymi w biednych krajach Południa oraz stanowiły platformę prezentacji osiągnięć kubańskiego systemu ochrony zdrowia.

Łukasz Kobeszko


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


13 lutego:

1921 - Moskwa: Pogrzeb Piotra Kropotkina, jednego z głównych ideologów anarchizmu, przerodził się w ostatnią legalną demonstrację anarchistyczną. Wkrótce potem bolszewicy aresztowali większość anarchistycznych działaczy.

1930 - Powstała Komunistyczna Partia Wietnamu.

1961 - Władze separatystycznej kongijskiej prowincji Katanga ogłosiły śmierć Patrice'a Lumumby.

1991 - 403 irackich cywilów zginęło, gdy amerykańska bomba zniszczyła schron w Bagdadzie.

1996 - W Nepalu wybuchła zbrojna rebelia maoistów w celu obalenia monarchii i wprowadzenia na jej miejsce ustroju komunistycznego.

2008 - Laburzystowski premier Australii Kevin Rudd wygłosił w parlamencie przemówienie, w którym publicznie przeprosił Aborygenów za dyskryminację i prześladowania, w tym praktyki tzw. "skradzionego pokolenia".


?
Lewica.pl na Facebooku