GUS, OECD: Coraz więcej bezrobotnych wśród absolwentów

[2009-11-27 19:30:30]

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące bezrobocia w październiku. Wynika z nich, iż w porównaniu z ubiegłym miesiącem ilość osób bez stałego zatrudnienia wzrosła o 30 tys., a w zestawieniu ze stanem sprzed dwunastu miesięcy aż o blisko 400 tys., i obecnie wynosi 1,7 mln.

Szczególnie niepokojący jest rosnący wskaźnik bezrobocia wśród absolwentów uczelni wyższych. Z 293 tys. osób, które w ciągu ostatniego roku zarejestrowały się po raz pierwszy w urzędzie pracy, aż 23 proc. posiada wyższe wykształcenie, a 34 proc. nie ma ukończonych 24 lat. Zauważono również znaczy wzrost liczby osób korzystających z proponowanych staży i szkoleń.

Równocześnie z danymi GUS opublikowany został raport OECD. Jego autorzy udowadniają, że na kryzysie gospodarczym najbardziej tracą ludzie młodzi, oraz że rząd powinien położyć szczególny nacisk na ich aktywizację zawodową.

Piotr Kuligowski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


23 czerwca:

1818 - W Krakowie odbył się uroczysty pogrzeb Tadeusza Kościuszki, przywódcy Insurekcji.

1905 - Bojowiec PPS Stefan Aleksander Okrzeja został skazany na karę śmierci.

1937 - Decyzją Sztabu Generalnego Hiszpańskiej Armii Ludowej utworzono 150 Brygadę Międzynarodową im. Jarosława Dąbrowskiego, przekształconą następnie w XIII Brygadę Międzynarodową.

1944 - 5 Brygada AK Z. Szendzielarza "Łupaszki" zabiła w zamieszkanej gł. przez Litwinów wsi Dubinki 27 cywilów, w tym kobiety i dzieci.

1949 - Otwarto dworzec kolejowy Warszawa Śródmieście.

1949 - Rozpoczęto budowę Nowej Huty.

1950 - Szwajcarskie Zgromadzenie Federalne odmówiło przyznania praw wyborczych kobietom.

1956 - W Egipcie kobiety uzyskały czynne i bierne prawa wyborcze.

1974 - Na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w RFN Polska, mająca już zapewniony awans do II rundy, pokonała w trzecim meczu grupowym Włochy 2:1.

1996 - Zmarł Andreas Papandreu, grecki polityk, przywódca socjaldemokratycznej partii PASOK. Stał na czele trzech rządów.

2013 - Opozycyjna lewicowa koalicja wygrała wybory parlamentarne w Albanii.

2016 - Prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos i dowódca skrajnie lewicowej partyzantki FARC Timoleón Jiménez (Timoszenko) podpisali w Hawanie porozumienie kończące wojnę domową.


?
Lewica.pl na Facebooku