Sejm w obronie krzyży

[2009-12-03 16:58:13]

Sejm przyjął 3 grudnia uchwałę w sprawie "ochrony wolności wyznania i promocji wartości będących wspólnym dziedzictwem narodów Europy". Odniósł się w niej krytycznie do niedawnego wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, uznającego wieszanie krzyży w klasach szkolnych za niezgodne z włoską konstytucją. W uchwale Sejmu został również zawarty apel do władz państw Rady Europy o wspólną refleksję nad sposobami ochrony wolności wyznania w duchu wspierania wartości będących wspólnym dziedzictwem narodów Europy.

Uchwałę przygotowało Koło Poselskie Polska Plus (składające się z posłów, którzy wystąpili z PiS, pod przewodnictwem Ludwika Dorna). Za jej przyjęciem, oprócz inicjatorów projektu, zagłosowali również - zgodnie - posłowie PiS, PSL, większości PO i Jarosław Matwiejuk z z klubu Lewica. Za odrzuceniem uchwały głosowało z kolei 40 posłów Lewicy, 3 z koła Socjaldemokracja Polska-Nowa Lewica, 4 posłów PO (Kazimierz Kutz, Jarosław Katulski, Paweł Olszewski, Marek Wójcik) oraz 2 posłów niezrzeszonych (Marek Balicki, Andrzej Celiński). Od głosu wstrzymało się trzech posłów PO (Łukasz Gibała, Rafał Grupiński, Marek Rząsa), Zdzisława Janowska z SdPl-NL oraz poseł niezrzeszony Władysław Szkop.

W uchwale napisano, że w przeszłości, szczególnie w okresie dyktatury nazistowskiej i komunistycznej, akty wrogości wobec religii połączone były z masowym łamaniem praw człowieka i prowadziły do dyskryminacji. Posłowie dodali, że wyrażają zaniepokojenie - jak to określono - decyzjami, które godzą w wolność wyznania, lekceważą prawa i uczucia ludzi wierzących oraz burzą pokój społeczny. Odwołali się także do słów Jana Pawła II, wypowiedzianych w polskim parlamencie w 1999 r., że demokracja bez wartości łatwo przemienia się w jawny bądź zakamuflowany totalitaryzm.

Trybunał orzekł, że umieszczanie krzyży w klasach szkolnych to ograniczenie prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami oraz wolności religijnej uczniów. Wyrok ten zapadł w związku ze skargą na obecność krzyża, złożoną przez obywatelkę włoską pochodzącą z Finlandii. Trybunał nakazał również państwu włoskiemu wypłacić skarżącej odszkodowanie w wysokości 5 tysięcy euro, z tytułu poniesionych przez nią strat moralnych.

Orzeczenie Trybunału wywołało falę reakcji i komentarzy w całej Europie. Dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi oświadczył, że w Watykanie zostało ono przyjęte ze zdumieniem i rozgoryczeniem. Także polscy hierarchowie Kościoła skrytykowali strasburskie orzeczenie. Kard. Stanisław Dziwisz, w specjalnie wydanym oświadczeniu - napisał, że Wyrok Trybunału dotyczący nakazu zdjęcia krzyża we włoskiej szkole jest niezrozumiały i budzi poważne obawy o przyszłość wolności religijnej w Europie.

Pojawiły się także pozytywne opinie na temat orzeczenia Trybunału. Europosłanka SLD, prof. Joanna Senyszyn, zapowiedziała, że będzie wspierać osoby domagające się usunięcia krzyży. Z taką inicjatywą wyszła też w ostatnich dniach - według doniesień medialnych - niezależna grupa uczniów XIV LO we Wrocławiu. Dyrektor tej szkoły zapowiedział, że wniosek uczniów rozpatrzy.

Rafał Kamiński


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 lutego:

1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.

1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".

1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.

1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.

1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.

1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.

1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.

2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.


?
Lewica.pl na Facebooku