Działacze SLD: Leszku, wróć!

[2009-12-13 16:02:53]

Działacze warszawskiego koła Sojuszu Lewicy Demokratycznej "Rampa" przyjęli na początku grudnia specjalną uchwałę, w której zaapelowali do władz partii o ponowne przyjęcie w jej szeregi i aktywizację polityczną byłych premierów Leszka Millera, Józefa Oleksego i Marka Belki.

Wielu ludzi ubolewa, że Leszek Miller, Józef Oleksy i Marek Belka nie należą dzisiaj do partii, a Włodzimierz Cimoszewicz, choć formalnie jest członkiem SLD, coraz bardziej się od nas oddala – powiedział mediom Paweł Kołodziejski, przewodniczący 100-osobowego koła Rampa z Warszawy.

Działacze warszawskiego Sojuszu napisali: Życzymy sobie, aby wśród nas znaleźli się szefowie lewicowych rządów, których dorobkiem możemy się dziś szczycić. (...) Z przykrością stwierdzamy, że w odróżnieniu od środowisk prawicowych lewica eliminuje ze swojego kręgu ludzi posiadających realne osiągnięcia w sferze publicznej.

Kołodziejski oczekuje, że delegaci na zbliżającą się grudniową Konwencję Sojuszu przyjmą rzeczoną uchwałę pod obrady, aby - jak stwierdził - zachęcić do powrotu tych polityków i innych wartościowych ludzi, którzy odeszli z SLD w różnych okolicznościach.

Uchwała warszawskiego koła SLD wywołała mieszane reakcje wśród kierownictwa partii. Wiceprzewodnicząca SLD, posłanka Katarzyna Piekarska powiedziała wymijająco, że apel ten trafi, zgodnie z przewidzianą procedurą, do komisji uchwał i wniosków. Zaznaczyła, że osobiście traktuje tę inicjatywę jako apel o szeroko pojętą jedność na lewicy.

Z kolei europosłanka SLD, Joanna Senyszyn skrytykowała uchwałę warszawskiego koła SLD. Miller jest członkiem innej partii (Polskiej Lewicy), a Oleksy i Belka sami odeszli z Sojuszu, więc gdyby chcieli wrócić, powinni wykonać pierwszy krok, czyli zapisać się do koła. - powiedziała. W 2001 roku dla naszego członkostwa w UE Miller zawarł pakt z biskupami. Nie ruszył żadnych materialnych uprawnień Kościoła, nie pozwalał na nowelizację restrykcyjnej ustawy antyaborcyjnej. Swoją liberalną, antypracowniczą, prokościelną polityką doprowadził SLD do upadku. Przez Millera, a potem Belkę, do dziś - jako partia - płacimy cenę za utratę wiarygodności. W 2007 roku wiarygodność całkowicie stracił sam Miller. Byle tylko być w Sejmie, startował do wyborów z listy Samoobrony - oceniła europosłanka.

Inicjatywa koła Rampa zyskała natomiast uznanie byłego premiera Józefa Oleksego. Chętnie podjąłbym współpracę z kierownictwem SLD. Niestety, nie widzę takiego zapotrzebowania - stwierdził Oleksy.

Wcześniej, poparcie dla powrotu byłych liderów Sojuszu, deklarował wielokrotnie w wypowiedziach medialnych - przewodniczący partii Grzegorz Napieralski. O ewentualnym ponownym przystąpieniu Millera do SLD, wyraził się entuzjastyczną eksklamacją w wywiadzie dla "Dziennika" - "Byłoby super!".

Andrzej Wiśniewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 lutego:

1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.

1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".

1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.

1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.

1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.

1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.

1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.

2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.


?
Lewica.pl na Facebooku