Protest przeciwko likwidacji bibliotek w małych miejscowościach
[2009-12-29 09:58:54]
Kryterium dochodowości placówki kulturalnej, jaką jest biblioteka, użyte przez ministra kultury zdumiewa i wysoce niepokoi. Podzielamy obawy polskich bibliotekarzy, którzy słusznie widzą w tym zamysł likwidacji bibliotek - czytamy w liście. Według autorów pisma małe biblioteki są często jedynymi w promieniu wielu kilometrów ośrodkami kultury i wbrew wyobrażeniom polskiej klasy politycznej nie stanowią reliktu przeszłości. Publicznie anonsowany przez ministra Zdrojewskiego zamiar przetworzenia bibliotek w "centra innowacyjności i kreatywności" okazuje się politycznym pustosłowiem. W roku 2009 w ramach programu mecenatu kulturalnego państwo przeznaczyło na biblioteki 2 miliony złotych. Czystą fikcją staje się program Biblioteka+, który do tej pory nie ma ani budżetu, ani harmonogramu wprowadzania w życie. Ten sam minister ogranicza wydatki na finansowanie bibliotek z budżetu ministerstwa w 2010 roku z założonych 40 milionów złotych do 10 milionów - dodano w liście. Autorzy dokumentu wezwali premiera Donalda Tuska do działań w obronie zagrożonych likwidacją placówek i obrony Konstytucji RP, gwarantującej obywatelom dostęp do kultury. Jak dodają Polska już dzisiaj staje się kulturalnym pariasem Europy, eliminując z programów szkolnych edukację kulturalną, zamykając czytelnie publiczne i nie uzupełniając dostatecznie zbiorów bibliotek. W liście zapowiedziano ponadto powołanie Obywatelskiego Forum Dostępu do Książki, które ma być forum dla wszystkich, którzy chcą uczestniczyć w walce ze spadkiem czytelnictwa, w pracach nad uzdrowieniem rynku książki i odrodzeniem bibliotek w Polsce. Pod listem otwartym podpisali się m.in.: pisarka, nominowana do Nagrody Nike Lidia Amejko, wieloletni prezes polskiego PEN-Clubu Jacek Bocheński, pisarz i publicysta Max Cegielski, pisarka Wanda Chotomska, pisarz, literaturoznawca, laureat Paszportu "Polityki" i Nagrody Kościelskich Stefan Chwin, pisarka, krytyczka, publicystka Kinga Dunin, pisarz, wydawca, publicysta, redaktor naczelny pisma "Lampa" Paweł Dunin-Wąsowicz, pisarka, publicystka, założycielka Partii Kobiet Manuela Gretkowska, poetka Julia Hartwig, pisarka Krystyna Kofta, historyczka literatury Maria Janion, krytyczka literacka Kazimiera Szczuka oraz pisarz, laureat nagrody NIKE Wojciech Kuczok. Pełna treść listu otwartego dostępna na stronie: otwartabiblioteka.pl. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
8 lutego:
1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.
1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.
1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".
1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.
1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.
1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.
1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.
1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.
1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.
2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.
?