Peru: Fujimori za kratami do końca życia
[2010-01-03 14:25:05]
7 kwietnia 2009 roku sąd skazał Fujimoriego za zabójstwo 25 osób w Barrios Altos (w 1991 r.) i La Cantuta (1992) oraz dwa porwania dziennikarza i wydawcy. Wydarzenia te miały miejsce w czasie tzw. autoprzewrotu w 1992 roku. Fujimori, który wygrał demokratyczne wybory w 1990 roku rozpoczął wprowadzanie neoliberalnych reform, których efektem była między innymi gwałtowna prywatyzacja gospodarki. Udało mu się wprawdzie ograniczyć inflację, ale koszty społeczne wprowadzanych zmian były tak duże, że w kraju powstał potężny ruch sprzeciwu. Fujimori za pomocą wojska dokonał przewrotu stanu, zlikwidował parlament, zawiesił konstytucje i rozpoczął rządy dyktatorskie. Intensywnie walczył z oskarżanymi o terroryzm lewicowymi partyzantkami Świetlisty Szlak i Ruch Rewolucyjny im. Tupaca Amaru. Jego rządy zakończyły się w kiedy oskarżany o korupcję, sfałszowanie wyborów, które zorganizował w 2000 roku. Uciekając przed oskarżeniami zbiegł do Japonii, gdzie ukrywał się korzystając z ochrony japońskiego rządu, który nie wydaje obcym państwom swoich obywateli (Fujimori ma dwa obywatelstwa). W 2005 roku Fujimori udał się do Chile, skąd chciał prowadzić swoją kampanię wyborczą w Peru, aby po ewentualnym zwycięstwie móc powrócić do kraju pod ochroną immunitetu. Władze Chile uznały jednak ważność międzynarodowego listu gończego i aresztowały go. Po trwającym prawie rok procesie Fujimori został wydany władzom sądowniczym w Limie. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
22 czerwca:
1848 - W Paryżu rozpoczęło się powstanie robotnicze tzw. dni czerwcowe.
1879 - Urodziła się Huda Szarawi, jedna z prekursorek feminizmu w Egipcie, współtwórczyni Egipskiej Unii Feministycznej.
1899 - Urodził się Michał Kalecki, wybitny ekonomista polski. Członek PAN. Politycznie sympatyzował z lewicą, przed wojną z Komunistyczną Partią Polski.
1905 - Wybuch Powstania Łódzkiego. Robotnicy budują barykady i ścierają się z wojskami carskimi. Po stronie powstańców walczą bojowcy partii lewicowych. Walki trwają do 25 czerwca. Ginie kilkaset osób, gł. cywilów. Wojska carskie tracą kilkudziesięciu zabitych
1908 - Na Ślasku Cieszyńskim powstało Stowarzyszenie Młodzieży Robotniczej „Siła”.
1935 - W Warszawie zmarł Szymon Askenazy, wybitny historyk związany z centrolewicą.
1936 - Komisja Centralna Związków Zawodowych (KCZZ) uchwaliła protest przeciwko krwawym represjom wobec robotników i złożyła hołd poległym z rąk policji.
1937 - W Moskwie aresztowano a następnie zabito działacza KPP i redaktora organu prasowego KW Międzynarodówki Komunistycznej Maksymiliana Horwitz-Waleckiego.
1986 - Hiszpania: Po wyborach parlamentarnych do władzy powrócili socjaldemokraci z PSOE.
2016 - Virginia Raggi (M5S) jako pierwsza kobieta objęła urząd burmistrza Rzymu.
?