Opatów: Pracownicy i związkowcy okupują zakład

[2010-01-06 17:15:49]

6 stycznia grupa 10 działaczy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza wraz z przedstawicielami załogi strajkującego zakładu tekstylnego Collar Textil w Opatowie udała się z flagami i transparentami do Urzędu Miasta. Oszukani przez właściciela pracownicy domagają się od samorządu wsparcia w walce o odzyskanie zaległych poborów i innych należnych świadczeń. Trwają też starania, aby ocalić funkcjonowanie choć części zakładu, który był jednym z najważniejszych pracodawców w powiecie.

Działacze Inicjatywy Pracowniczej przebywają w Opatowie od 5 stycznia. To druga tego typu akcja, której celem jest bezpośrednie wsparcie załogi Collar Textil. Wizyta w Urzędzie Miasta miała przede wszystkim doprowadzić do tego, aby miasto podjęło się m.in. wywozu śmieci z terenu zakładu, zapewniło ogrzewanie, oraz łączność telefoniczną itd. Według zapewnień pani burmistrz, wszystkie postulaty zostaną spełnione. Wcześniej udało się zapobiec odcięciu wody. Załoga zdołała wymóc też deklarację utrzymania dostaw prądu.

Sformułowano także wniosek do prokuratury. Kierownictwo zakładów nie przekazało bowiem środków do zakładowej Pracowniczej Kasy Zapomogowo–Pożyczkowej. Nie przekazano także należnych związkom zawodowym składek. Wreszcie nie odprowadzano środków na ubezpieczenie społeczne ZUS oraz PZU i wykorzystywano je na cele inne niż przewidziane prawem. Pracownicy zostali zatem poszkodowani na wiele tysięcy złotych.

5 stycznia wieczorem odbyła się także dyskusja na temat ewentualnego powołanie spółdzielni pracy. Inicjatywa Pracownicza stara się wspomóc realizację tego projektu, który mógłby utrzymać przynajmniej część miejsc pracy.

Okupacja zakładu trwa. Załoga oczekuje teraz na posiedzenie Sądu Rejonowego w Kielcach (w dniu 19 stycznia) który rozpozna wniosek o upadłość. Ogłoszenie upadłości pozwoli na prawne uregulowanie sytuacji pracowników i sięgnięcie do funduszu świadczeń gwarantowanych z tytułu zaległych poborów.

Jan Kowalski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 lutego:

1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.

1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".

1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.

1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.

1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.

1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.

1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.

2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.


?
Lewica.pl na Facebooku