Zagórz, Rzeszów: Protesty kolejarzy

[2010-01-24 09:18:22]

20 stycznia pod dworcem kolejowym w Zagórzu odbyła się pikieta zorganizowana przez kolejarskie związki zawodowe. Blisko 200 osób protestowało w ten sposób przeciwko likwidowaniu połączeń z Zagórza do Jasła i Łupkowa (wcześniej zlikwidowano połączenia do Warszawy, Katowic i do Gdyni).

Likwidacja połączeń kolejowych skutkować będzie zwolnieniem z pracy 150 osób. Pracownicy domagają się więc przywrócenia kolejowej komunikacji pasażerskiej na obu trasach, przystąpienia do remontu i modernizacji linii kolejowej od Łupkowa w kierunku Jasła i Rzeszowa ze środków finansowych PKP-Polskie Linie Kolejowe i Unii Europejskiej, wprowadzenia cen biletów promujących przejazdy kolejowe i dostosowania rozkładu jazdy do potrzeb klientów oraz utrzymania sekcji przewozów pasażerskich oraz eksploatacji i napraw taboru kolejowego w Zagórzu.

22 stycznia kolejarze protestowali w tej samej sprawie w Rzeszowie. Uczestniczyło w niej około 200 osób m.in. z Krakowa, Przemyśla, Nowego Sącza, Jasła, Zagórza i Sanoka. Mieli ze sobą transparenty z napisami: "Stop bezrobociu", "Pracy i chleba", "Dość eksperymentu na kolejarzach", "Moraczewski grabarzem Zagórza" (Tomasz Moraczewski jest prezesem spółki PKP Przewozy Regionalne).

Związkowcy zapowiadają, że jeśli ich postulaty nie zostaną spełnione to zaostrzą akcję protestacyjną. 27 stycznia chcą zablokować drogę Sanok - Ustrzyki Dolne, nie wykluczają także manifestacji w Warszawie.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


7 lutego:

1890 - W Mławie urodził się Wiktor Alter, działacz żydowskiej socjalistycznej partii Bund, zabity przez NKWD.

1918 - W Lublinie odbył się pierwszy Zjazd Przewodników Spółdzielczości Polskiej.

1919 - Dekret o powszechnym obowiązku szkolnym dzieci w wieku 7-14 lat.

1962 - USA wprowadziły embargo na handel z Kubą.

1971 - Szwajcarzy opowiedzieli się w referendum za przyznaniem kobietom prawa głosu w wyborach federalnych.

2012 - Na Malediwach w następstwie antyrządowych protestów społecznych z urzędu ustąpił prezydent Mohamed Nasheed.


?
Lewica.pl na Facebooku