USA: Masowe protesty przeciwko cięciom w szkolnictwie
[2010-03-06 09:12:49]
![]() 4 marca studenci, nauczyciele, rodzice i pracownicy szkoły zbierali się i maszerowali po kampusach szkół wyższych, parkach i budynkach publicznych w wielu miastach USA. Dzień ten został ogłoszony Dniem Działań w Obronie Edukacji Publicznej. W Kalifornii protestujący uniknęli spotkania z policją i weszli na autostradę międzystanową 880 w pobliżu centrum Oakland, doprowadzając do jej zamknięcia na ponad godzinę i utworzenia się gigantycznych korków. Policja aresztowała ponad 150 osób, powiedział Sam Morgan, rzecznik stanowej drogówki. Jeden z protestujących odniósł poważne obrażenia podczas skoku z autostrady, gdy policjanci dokonywali aresztowań. W innym miejscu, na Uniwersytecie Wisconsin-Milwaukee policja aresztowała co najmniej 15 osób protestujących przeciwko podwyżkom czesnego, po tym jak próbowali wejść do budynku administracji uczelnianej i wręczyć petycję kanclerzowi. Jak powiedziała Claudia Morain, rzeczniczka Uniwersity of California, w Davis około 75 policjantów interweniowało, gdy prawie 300 studentów próbowało zablokować autostradę w pobliżu kampusu. Starcie zakończyło się, gdy policja użyła gazu pieprzowego, a jedna studentka została aresztowana. Studenci University of California protestowali też w Santa Cruz i Berkeley. W tym drugim mieście mała grupa protestujących utworzyła łańcuch i zablokowała bramę kampusu. Później setki ludzi zgromadziły się na ruchliwym skrzyżowaniu, a potem pomaszerowały do centrum Oakland. Na University of Illinois ponad 200 profesorów, instruktorów i wykładowców przemaszerowało przez kampus niosąc transparent "Prawodawcy - na przymusowe urlopy", nawiązujący do urlopów, na które wysłane zostały tysiące pracowników uniwersytetu, a także do 4-proc. obniżki płac. W Olimpii w stanie Waszyngton, grupa około 75 protestujących przybyła na Kapitol niosąc trumnę ozdobioną napisem "R.I.P.Education" ("Edukacja niech spoczywa w pokoju"). Wyrzucono ich ze stanowej galerii Senatu, gdy przeszkodzili w debacie śpiewając protest song. W University of Texas w Austin około 100 studentów i pracowników zebrało się w kampusie, by protestować przeciwko 5,4-procentowej podwyżce czesnego, przyjętej dzień wcześniej przez zarządzających uniwersytetem. W Sacramento, setki studentów, nauczycieli, rodziców i pracowników szkoły zebrało się na Kapitolu, by wezwać prawodawców do przywrócenia finansowania szkół publicznych. W obliczu gwałtownie spadających wpływów z podatków i olbrzymich deficytów budżetowych poszczególne stany obcięły finansowanie szkół podstawowych, średnich i wyższych. W odpowiedzi wiele szkół odwołało lekcje, wysłało nauczycieli na przymusowe urlopy i podniosło czesne. Eksperci twierdzą, że w nadchodzących latach szkoły mogą stanąć przed jeszcze większymi problemami finansowymi, gdy skończą się pieniądze z antykryzysowych budżetów federalnych, które chwilowo zapobiegły masowym zwolnieniom i likwidacji klas. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
12 lutego:
1906 - We Lwowie rozpoczął swe obrady VIII Zjazd PPS, który zaaprobował taktykę lewicy partyjnej.
1921 - Urodził się Raniero Panzieri, włoski polityk, pisarz i teoretyk marksistowski, znany jako założyciel operaizmu.
1926 - Powstała lewicowa partia ludowa Stronnictwo Chłopskie; programowo zbliżona do PSL "Wyzwolenie"; prezes - Andrzej Waleron.
1970 - W izraelskim nalocie na zakłady metalowe koło Abu Zabal w Egipcie zginęło 70 osób.
1988 - Zmarł Witold Kula, historyk, w latach 1950–1986 profesor Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawiciel polskiej szkoły historii społeczno-gospodarczej.
1989 - Zmarł Thomas Bernhard, austriacki pisarz i dramaturg, uważany za jednego z najwybitniejszych reprezentantów literatury niemieckojęzycznej.
2008 - W USA zakończył się 3-miesięczny strajk scenarzystów.
?