WZZ "Sierpień 80" zachwala polskich górników u ambasador Australii

[2010-03-18 16:42:04]

Przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80", Bogusław Ziętek wystosował 18 marca pismo do Ruth Pearce, ambasador Australii w Polsce, w którym napisał, że polscy górnicy są zainteresowani pracą w australijskich kopalniach. Jest to reakcja na serię doniesień medialnych na temat oferty pracy dla polskich górników w australijskich kopalniach węgla kamiennego. Wzbudziły one ogromne zainteresowanie wśród górników.

Jesteśmy jednym z największych związków zawodowych działających w kopalniach węgla kamiennego i polskim górnictwie. Z zainteresowaniem śledzimy informacje na temat warunków, jakie mogą otrzymać osoby zainteresowane podjęciem pracy w australijskich kopalniach - napisał Ziętek. Szef WZZ "Sierpień 80" w piśmie podnosi, że ofertą Australijczyków zainteresowani są tak obecni górników, jak i byli górników, a także młode osoby oczekujących na zatrudnienie w polskich kopalniach.

Obecni górnicy z zaciekawieniem odbierają ofertę pracy na drugim końcu świata z powodu świetnych zarobków na jakie mogliby liczyć w australijskich kopalniach - od 175 do 470 tys. zł rocznie. Duża ilość chętnych do pracy tam spowodowana jest też zapowiedzianą możliwością likwidacji kolejnych polskich kopalń i ograniczania mocy produkcyjnych, co powoduje niepewność zatrudnienia wśród górników. Oferta z Antypodów wydaje się również ciekawa z punktu widzenia byłych górników, którzy odeszli z pracy podczas wielkiej restrukturyzacji górnictwa za rządów AWS UW. Nie mogą oni liczyć już na pracę jako macierzyści pracownicy kopalń, a co najwyżej jako pracownicy firm zewnętrznych, co ma proste niekorzystne przełożenie głównie na warunki płacy za pracę. Spółki węglowe zablokowały też w bieżącym roku przyjęcia do pracy pod ziemią nowych górników, a biurka dyrektorów zakładów górniczych uginają się pod ciężarem 40 tys. podań o przyjęcie do pracy.

Zwracamy się z prośbą o umożliwienie zapoznania się nam, a za naszym pośrednictwem osobom zainteresowanym, szczegółami oferty zatrudnienia polskich górników w australijskich kopalniach. Prosimy o kontakt w powyższej sprawie - pisze "Sierpień 80".

Możliwością emigracji polskich górników do pracy za granicą zaniepokoił się już prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Jarosław Zagórowski. Jednak w analogicznym czasie odmówił związkom zawodowym skupiającym 90 proc. załogi JSW powrotu do poziomu wynagrodzeń z 2008 r., korzystniejszego dla górników.

Australia jest czwartym co do wielkości producentem węgla kamiennego na świecie, ale w rankingu jego eksporterów zajmuje pierwsze miejsce.

Patryk Kosela


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


7 lutego:

1890 - W Mławie urodził się Wiktor Alter, działacz żydowskiej socjalistycznej partii Bund, zabity przez NKWD.

1918 - W Lublinie odbył się pierwszy Zjazd Przewodników Spółdzielczości Polskiej.

1919 - Dekret o powszechnym obowiązku szkolnym dzieci w wieku 7-14 lat.

1962 - USA wprowadziły embargo na handel z Kubą.

1971 - Szwajcarzy opowiedzieli się w referendum za przyznaniem kobietom prawa głosu w wyborach federalnych.

2012 - Na Malediwach w następstwie antyrządowych protestów społecznych z urzędu ustąpił prezydent Mohamed Nasheed.


?
Lewica.pl na Facebooku