Olsztyn: O neutralności światopoglądowej państwa
[2010-03-29 17:52:52]
![]() W prelekcji otwierającej spotkanie prof. Szyszkowska zwróciła uwagę na potrzebę odwagi w występowaniu w obronie zasad neutralności światopoglądowej państwa, które w Polsce nadal są powszechnie łamane. W opinii Marii Szyszkowskiej silna pozycja hierarchii kościelnej w oddziaływaniu na sprawy państwowe jest w znacznej mierze konsekwencją przyzwolenia kolejnych ekip rządzących Polską, bez względu na ich deklarowaną orientację ideowo-polityczną. W swojej prelekcji prof. Szyszkowska wyraziła pogląd, że system prawa nie może odwoływać się do jakiekolwiek konkretnych systemów moralnych, ponieważ w ten sposób ogranicza wolność w różnorodnym społeczeństwie. Krytycznie także odniosła się do polskiej rzeczywistości medialnej, która w jej opinii kształtuje bierność i brak zaangażowania obywateli w życie publiczne. Rozwijając niektóre z poruszonych przez prof. Szyszkowską wątków Piotr Janiszewski z Młodych Socjalistów podkreślił, że najdoskonalsze regulacje prawne nie zagwarantują faktycznego rozdziału państwa od kościoła, jeśli opinia publiczna nie będzie zdecydowanie reagować na działalność polityków i urzędników, na rzecz materialnych interesów kościoła, wbrew dobru publicznemu. W trakcie dyskusji poruszono wiele tematów dotyczących m.in. problemu neutralności światopoglądowej państwa, roli kościoła w życiu publicznym oraz wolności obywatelskiej. Wielu dyskutantów poparło pomysł wprowadzania, wzorując się na Niemczech i Francji, tzw. podatku wyznaniowego, który sprawiłby że jedynymi środkami przekazywanymi kościołowi przez państwo byłyby kwoty zadeklarowane dobrowolnie przez obywateli w ramach rozliczeń podatkowych. Nie było jednak zgodności co do tego, czy inicjatywę na rzecz wprowadzenia takiego rozwiązani pilotować powinna specjalnie powołana do tego instytucja, czy też już istniejące organizacje działające na rzecz neutralności światopoglądowej państwa (np. Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów). |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
13 lutego:
1921 - Moskwa: Pogrzeb Piotra Kropotkina, jednego z głównych ideologów anarchizmu, przerodził się w ostatnią legalną demonstrację anarchistyczną. Wkrótce potem bolszewicy aresztowali większość anarchistycznych działaczy.
1930 - Powstała Komunistyczna Partia Wietnamu.
1961 - Władze separatystycznej kongijskiej prowincji Katanga ogłosiły śmierć Patrice'a Lumumby.
1991 - 403 irackich cywilów zginęło, gdy amerykańska bomba zniszczyła schron w Bagdadzie.
1996 - W Nepalu wybuchła zbrojna rebelia maoistów w celu obalenia monarchii i wprowadzenia na jej miejsce ustroju komunistycznego.
2008 - Laburzystowski premier Australii Kevin Rudd wygłosił w parlamencie przemówienie, w którym publicznie przeprosił Aborygenów za dyskryminację i prześladowania, w tym praktyki tzw. "skradzionego pokolenia".
?