Wielka Brytania: Geldof próbuje ocenzurować krytykujący go film
[2010-04-03 10:20:33]
![]() Jak donosi guardian.co.uk, komentarze te Geldof zawarł w liście o długości 6 tysięcy słów skierowanym do twórcy filmy dokumentalnego "The Starsuckers" ("Gwiazdociągi"), który przedstawiał jego zdaniem zupełnie nieuzasadnioną krytykę kampanii prowadzonej przez niego w trakcie koncertów rockowych. Piosenkarz usiłuje w nim przekonać reżysera, żeby wycofał zarzuty z filmu, który ma być wyemitowany w przyszłym tygodniu. Przypomina, że koncerty Live 8, oglądane jednocześnie na ekranach telewizorów i monitorach komputerów przez miliardy ludzi na świecie, w większym stopniu przyczyniły się do zwiększenia świadomości problemu ubóstwa, niż działalność lobbystyczna organizacji pozarządowych. Geldof takimi słowy bronił także swoich bliskich kontaktów z politykami: Czy to wam się podoba czy nie, sprawcami zmian na świecie są politycy. W przeciwnym razie będziecie zawsze sikali pod wiatr na zewnątrz namiotu. A oni z namiotu będą sikać na was. To daremne. Moje rozwiązanie to wejść do namiotu i tam sikać. Wymierzony w media i sławnych ludzi film, który tak rozzłościł muzyka, zawiera między innymi sugestie, że pieniądze pochodzące z koncertów Live Aid w 1985 roku na walkę z głodem w Etiopii, zostały niewłaściwie wydane, prowadząc do śmierci. Dokument poddaje także krytyce koncerty Live 8 argumentując, że zaszkodziły masowemu ruchowi społecznemu Make Poverty History (Spraw by Nędza Przeszła do Historii). W związku z planowaną na 6 kwietnia na kanale More 4 emisją filmu prawnicy Geldofa napisali do jego twórców i są w kontakcie ze stacją Channel 4 oraz urzędem nadzoru. Jednak sam piosenkarz napisał list do reżysera Chrisa Atkinsa, a ten wbrew jego prośbom go opublikował. Epistoła zawiera krytykę organizacji pozarządowych jako nudnych, jałowych i dziecinnych, a także BBC – za to, że nie wyemitowała filmów o ubóstwie wyprodukowanych przez jego przyjaciela Richarda Curtisa. Zawiera także wyjaśnienia, dlaczego idea koncertów została reaktywowana po dwóch dekadach, oraz jak Geldof przekonał do niej Tony’ego Blaira. Konkluduje, że kampania Live 8 pomogła w zmianie zdania przez światowych przywódców i stworzyła masowy ruch społeczny. Film "The Starsuckers" zarzuca Geldofowi, że przecenia swój wpływ na kampanię po szczycie G8, a także że za wysoko ocenił zobowiązania światowych liderów do zwiększenia wydatków na walkę z biedą i na redukcję długów. Piosenkarz znany jest z pogardliwych wypowiedzi o aktywistach demonstrujących w czasie szczytu G8 w 2005 roku. Twórcy filmu pokazali, że brukowe brytyjskie gazety chętnie publikują niesprawdzone, sfabrykowane informacje o gwiazdach muzyki pop, nie próbując ich nawet weryfikować. Obsesja mediów na punkcie celebrytów przyczynia się do jeszcze większego wzrostu ich popularności, a niekiedy do przekonania o własnym wpływie na decyzje polityczne. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
12 lutego:
1906 - We Lwowie rozpoczął swe obrady VIII Zjazd PPS, który zaaprobował taktykę lewicy partyjnej.
1921 - Urodził się Raniero Panzieri, włoski polityk, pisarz i teoretyk marksistowski, znany jako założyciel operaizmu.
1926 - Powstała lewicowa partia ludowa Stronnictwo Chłopskie; programowo zbliżona do PSL "Wyzwolenie"; prezes - Andrzej Waleron.
1970 - W izraelskim nalocie na zakłady metalowe koło Abu Zabal w Egipcie zginęło 70 osób.
1988 - Zmarł Witold Kula, historyk, w latach 1950–1986 profesor Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawiciel polskiej szkoły historii społeczno-gospodarczej.
1989 - Zmarł Thomas Bernhard, austriacki pisarz i dramaturg, uważany za jednego z najwybitniejszych reprezentantów literatury niemieckojęzycznej.
2008 - W USA zakończył się 3-miesięczny strajk scenarzystów.
?