Grecja: Brak zgody odnośnie pomocy MFW

[2010-04-18 19:50:07]

Ostre reakcje części społeczeństwa spowodowała prośba premiera Grecji Jeoriosa Papandreu o przesłanie szczegółów dotyczących pomocy finansowej, której chce udzielić Grecji Unia Europejska, Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Ta ostatnia instytucja wzbudziła najwięcej krytyki ze strony polityków, gazet i społeczeństwa. Lider lewicowej partii Synaspismós Alexis Tsipras w odpowiedzi na działania rządu Papandreu stwierdził, że nie mają oni mandatu społecznego na wpuszczenie MFW do Grecji, a interwencja Funduszu nieuchronnie doprowadzi do jeszcze większego cięcia kosztów. Oddali MFW klucze do naszego kraju - krytykował na swoich łamach prawicowy dziennik "Eleftheros Typos", według którego porozumienie z Funduszem może sprawić, że Grecja straci suwerenność gospodarczą.

Od 19 kwietnia mają rozpocząć się oficjalne negocjacje w sprawie pomocy finansowej, ale ze względu na pył wulkaniczny unoszący się nad Europą nadal nie wiadomo czy dojdzie do spotkania. Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego rozmowy mają potrwać około 15 dni, a zawarte porozumienie zostanie zrealizowane wkrótce po zakończeniu negocjacji. Grecki rząd nadal nie podjął ostatecznej decyzji o przyjęciu pomocy.

Gazeta "Typos tis Kyriakis" od razu po otrzymaniu informacji o wysłaniu listu do Międzynarodowego Funduszu Walutowego przeprowadziła badanie opinii publicznej, z którego wynika, że na wieść o liście premiera aż 48 proc. respondentów poczuło gniew, a 28% strach. 65 proc. badanych stwierdziło, że uciekanie się do pomocy MFW będzie miało negatywny wpływ na ich życie. Aż 57 proc. respondentów oświadczyło, że przed listem Papandreu byli przekonaniu, że Grecja poradzi sobie bez pomocy zagranicznej. Z badania wynika także iż 9 na 10 Greków czyli aż 92 proc. badanych twierdzi, że pomoc MFW pociągnie za sobą nowe, jeszcze bardziej surowe, działania antykryzysowe.

Według innego sondażu przeprowadzonego przez gazetę "Kathimerini" aż 67 proc. Greków jest niezadowolonych z planowych reform. Wzrósł odsetek osób które spodziewają się pogorszenia sytuacji, jeszcze dwa miesiące temu tego zdania było 39 proc. respondentów, obecnie już 50 proc.

Marcelina Zawisza


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


7 lutego:

1890 - W Mławie urodził się Wiktor Alter, działacz żydowskiej socjalistycznej partii Bund, zabity przez NKWD.

1918 - W Lublinie odbył się pierwszy Zjazd Przewodników Spółdzielczości Polskiej.

1919 - Dekret o powszechnym obowiązku szkolnym dzieci w wieku 7-14 lat.

1962 - USA wprowadziły embargo na handel z Kubą.

1971 - Szwajcarzy opowiedzieli się w referendum za przyznaniem kobietom prawa głosu w wyborach federalnych.

2012 - Na Malediwach w następstwie antyrządowych protestów społecznych z urzędu ustąpił prezydent Mohamed Nasheed.


?
Lewica.pl na Facebooku