Wielka Brytania: Ostatnia debata przedwyborcza zdominowana przez podatki

[2010-04-30 12:33:16]

Wieczorem 29 kwietnia liderzy trzech największych partii wzięli udział w trzeciej i ostatniej przed planowanymi na 6 maja wyborami debacie telewizyjnej, transmitowanej na żywo z Uniwersytetu w Birmingham.

Jak donosi guardian.co.uk, przywódca Liberalnych Demokratów Nick Clegg oskarżył pozostałe dwie partie o doprowadzenie Wielkiej Brytanii do poważnych kłopotów gospodarczych. Potrzebujemy robić rzeczy w inny sposób, żeby zbudować nową, silną i bardziej sprawiedliwą gospodarkę. Sposób, w jakie wpakowali nas w te kłopoty nie jest drogą wyjścia z nich. Potrzebujemy więc być uczciwi co do tego, jakie cięcia są potrzebne. (...) Musimy odkryć w sobie na nowo pasję do innowacji, do budowania rzeczy, a nie tylko robienia zakładów na rynkach pieniężnych - powiedział. Dodał też, że zmieniłby system bankowy i wprowadził próg 10 tysięcy funtów w podatku dochodowym.

Urzędujący premier Gordon Brown nawiązał do gafy z 28 kwietnia, kiedy to nie zdając sobie sprawy z tego, że ma włączony mikrofon, nazwał bigotką rozmówczynię, dla której minutę wcześniej przed kamerami był nadskakująco wręcz miły i serdeczny. Przyznał, ze nie wszystko robi tak, jak trzeba, ale deklarował, że wie, jak kierować gospodarką w dobrych czasach i w złych. Kiedy banki upadały, podjąłem niezwłoczne działania, żeby powstrzymać kryzys przed przekształceniem się w katastrofę i żeby powstrzymać recesję przed przekształceniem się w depresję, a w rezultacie tego Wielka Brytania jest teraz na drodze do wyjścia z kryzysu, powiedział. Polemizując z liderem konserwatystów opowiedział się za utrzymywaniem wysokiego poziomu wydatków publicznych. Wesprzyj gospodarkę teraz, a zapewnisz tworzenie miejsc pracy i wychodzenie z kryzysu i zapewnisz, że możemy mieć środki na redukowanie deficytu. Doprowadź do zmniejszenia gospodarki teraz, jak zrobiliby Konserwatyści, a zagrozi to miejscom pracy, poziomowi życia i ulgom podatkowym - dodał Brown. Jednocześnie od 2011 roku zapowiedział czteroletni plan redukcji deficytu, obejmujący podniesienie najwyższej stawki podatku dochodowego, zmiany w emerytalnych ulgach podatkowych i podwyżkę składki na ubezpieczenie społeczne.

Przywódca Partii Konserwatywnej David Cameron powiedział, że Wielka Brytania powinna sama wytwarzać towary, zamiast kupować je w Chinach. Podając przykład Grecji, która jako członek strefy euro nie mogła zdewaluować swojej waluty w obliczu kryzysu, obiecał, że konserwatywny rząd nigdy nie przyłączy kraju do strefy euro. Podtrzymał też zapowiedzi ograniczenia nierówności płacowych w sektorze publicznym, obcięcie ulg podatkowych dla 20 procent najbogatszych oraz odejście od projektów zakupu samolotu wielozadaniowego Eurofighter wprowadzenia paszportów biometrycznych. Jednocześnie stwierdził, że cięcia w wydatkach publicznych są nieuniknione, by zredukować olbrzymi deficyt.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 lutego:

1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.

1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".

1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.

1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.

1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.

1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.

1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.

2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.


?
Lewica.pl na Facebooku