Nepal: Strajk generalny pod przywództwem maoistów

[2010-05-03 11:47:00]

Tysiące zwolenników Zjednoczonej Komunistycznej Partii Nepalu (Maoistowskiej) przemaszerowało 2 maja przez stolicę kraju Katmandu, podczas gdy sklepy były zamknięte i autobusy nie kursowały w obawie przed wybuchem konfliktu wewnętrznego. Jak donosi guardian.co.uk, kilkadziesiąt tysięcy zwolenników maoistów napłynęło od Katmandu z prowincji, by domagać się dymisji rządu popieranego przez koalicję 22 partii. Choć oddziały policji w rynsztunku do walki z zamieszkami obserwowały demonstrantów, zdarzały się przypadki atakowania pojazdów i sklepów, które złamały strajk.

W 2006 roku maoiści zgodzili się przerwać trwające od dekady powstanie, w którym zginęło ponad 13 tysięcy ludzi. Po zaskakujących wyborach w 2008 roku, zniesieniu monarchii i proklamowaniu federacyjnej republiki demokratycznej, Zjednoczona Komunistyczna Partia Nepalu (Maoistowska) stanęła na czele koalicyjnego rządu. Przez dwunastoma miesiącami koalicja rozpadła się jednak, gdy maoistom nie udało się doprowadzić do dymisji szefa armii i opuścili rząd.

W obliczu obecnych demonstracji aktualny premier Madhav Kumar ogłosił: Nie powinno się rezygnować z rządu w trakcie zamieszania (...) Zmiana rządu może być uczyniona drogą procedur konstytucyjnych i parlamentarnych, a nie z ulic. Jest mało prawdopodobne, żeby zgromadzenie konstytucyjne dotrzymało terminu stworzenia projektu nowej konstytucji, który upływa 28 maja, a bez poparcia maoistów, którzy mają 40 procent miejsc w parlamencie, jego przedłużenie nie będzie możliwe. Według analityków z think tanku International Crisis Group rosnąca polaryzacja polityczna w Nepalu może doprowadzić do niezgody narodowej i niebezpiecznej utraty zaufania. Wskazują też na rolę Indii, które zamiast doraźnych interwencji, powinny raczej przyjąć dłuższą perspektywę czasową w działaniach zmierzających do utrzymania demokracji w Nepalu.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 lutego:

1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.

1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".

1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.

1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.

1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.

1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.

1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.

2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.


?
Lewica.pl na Facebooku