Warszawa: Przełom w sprawie pomnika Waryńskiego

[2010-08-16 17:36:24]

Jest przełom w sprawie powrotu na warszawską Wolę pomnika Ludwika Waryńskiego, jednego z pierwszych przywódców ruchu robotniczego na ziemiach polskich. Warszawski ratusz wydał decyzję lokalizacyjną.

Mamy decyzję o lokalizacji, na początku września dostaniemy pieniądze z budżetu miasta, po konkursie na zagospodarowanie skweru pod Waryńskiego możemy stawiać pomnik – powiedział w rozmowie z "Gazetą Stołeczną" wiceburmistrz Woli Paweł Pawlak (SLD), lider komitetu obrony pomnika.

Radni SLD w Radzie Warszawy zapowiadają jednak śledztwo sprawie blokowania przywrócenia pomnika przez warszawskich urzędników. O tym, że ich przypuszczenia nie są bezpodstawne najlepiej świadczy cytowana przez "Gazetę Stołeczną" wypowiedź lider warszawskiego PiS Marka Makucha: Niech ludzie z Rozbratu tak się nie cieszą. Może i przeszli drogę w ratuszu, ale środowiska niechętne popiersiu zadbają, by nie stanęło na Woli. Ani przed wyborami samorządowymi, ani długo po nich.

Przywódca stołecznego PiS-u zdecydowanie deklaruje, że nie chce by ponury Waryński ustawiony na sześciometrowej szpicy szpecił Wole. Działacze PiS proponują odesłanie pomnika Waryńskiego do "muzeum komunizmu" w Kozłówce.

W nieoficjalnych wypowiedziach również wielu warszawskich działaczy Platformy Obywatelskiej jest przeciwko powrotowi pomnika na Wolę.

Bartosz Machalica


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 lutego:

1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.

1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".

1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.

1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.

1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.

1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.

1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.

2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.


?
Lewica.pl na Facebooku