Wałbrzych: Sukces lokatorów

[2010-09-05 15:16:26]

30 sierpnia Rada Miasta Wałbrzycha jednogłośnie przegłosowała wniosek obywateli o wprowadzeniu do statutu miasta zapisu umożliwiającego mieszkańcom składanie obywatelskich projektów uchwał. Wcześniej wniosek został negatywnie zaopiniowany przez komisję, w której zasiadają ci sami radni, którzy w poniedziałek zmienili zdanie. Przewodniczący komisji Stefanos Ewangelu nie przedstawił jej stanowiska radzie, a w zamian przedstawił swoją prywatną, tym razem pozytywną opinię.

Rano przed obradami rady mieszkańcy byłych mieszkań zakładowych w Wałbrzychu wraz z kandydatem na prezydenta miasta Zbigniewem Zibrowem i wspierającym go Piotrem Ikonowiczem z Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej zorganizowali konferencję prasową. W ten sposób rozpoczęła się kampania wyborcza społecznego kandydata na prezydenta miasta Zbigniewa Zibrowa i kandydatki na radną, przewodniczącej stowarzyszenia zrzeszającego wałbrzyskich lokatorów Grażyny Durkalec. Na salę obrad licznie przybyli działacze ze stowarzyszenia Obywatel, Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej, Ogólnopolskiego Związku Stowarzyszeń na Rzecz Prawa do Mieszkania i lokatorzy z Wałbrzyskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego zrzeszeni w Stowarzyszeniu Rodzina i Turystyka.

Lokatorzy od kilku lat domagają się od władz, aby te rozwiązały problemy lokatorów mieszkań zakładowych oddanych głosami radnych WTBS-owi, w którym 80% udziałów ma Fundacja Wałbrzych 2000. Majątek fundacji przed powstaniem WTBS-u stanowił kwotę kilku tysięcy złotych i powstał z wpłat 9 prywatnych osób, które złożyły się wnosząc kwoty od 100 do 200 złotych. Decyzją Rady Miasta Wałbrzych WTBS-owi, czyli głównie osobom prywatnym z Fundacji Wałbrzych 2000, przekazano majątek w postaci mieszkań zakładowych, wart kilka milionów złotych. Ten kilkumilionowy majątek, podarowany przez miasto fundacji, został wypracowany przez byłych pracowników, ponieważ mieszkania zakładowe powstały z funduszu socjalnego. WTBS i Funadacja Wałbrzych 2000 od kilku lat zarządzają budynkami, z których dochód idzie do ich kasy. W dużej części budynki są zrujnowane, a w mieszkaniach nie ma bieżącej wody i toalet, jednak nikt ich nie remontuje. Przeciętny czynsz w mieszkaniu wynosi ponad 7 złotych za metr, co oznacza, że mieszkania te są droższe od mieszkań spółdzielczych w Warszawie, mimo że ich standard negatywnie odbiega od norm prawa budowlanego.

Uchwalenie zmiany statutu pozwalającej na inicjatywę uchwałodawczą mieszkańców, zdaniem Grażyny Durkalec, jest najważniejszym sukcesem w walce z władzami miasta o demokrację i udział obywateli w decyzjach dotyczących ich interesów. Lokatorzy mają nadzieję, że w przyszłej kadencji będzie możliwe przyjęcie przez radę miasta uchwał, które zmienią tragiczną sytuację sprzedanych przez miasto lokatorów.

Relacja filmowa z Wałbrzycha dostępna jest tutaj.

Agata Nosal


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


7 lutego:

1890 - W Mławie urodził się Wiktor Alter, działacz żydowskiej socjalistycznej partii Bund, zabity przez NKWD.

1918 - W Lublinie odbył się pierwszy Zjazd Przewodników Spółdzielczości Polskiej.

1919 - Dekret o powszechnym obowiązku szkolnym dzieci w wieku 7-14 lat.

1962 - USA wprowadziły embargo na handel z Kubą.

1971 - Szwajcarzy opowiedzieli się w referendum za przyznaniem kobietom prawa głosu w wyborach federalnych.

2012 - Na Malediwach w następstwie antyrządowych protestów społecznych z urzędu ustąpił prezydent Mohamed Nasheed.


?
Lewica.pl na Facebooku