Wyspy Owcze: Prawicowy deputowany przeciw premier Islandii
[2010-09-11 19:50:48]
![]() Premier Wysp Owczych Kaj Leo Johannesen zaprosił liderów wszystkich partii reprezentowanych w lokalnym parlamencie. Zaproszenia nie przyjął lider konserwatywnej, przeciwnej niepodległości dla regionu Partii Centrum (Miðflokkurin) Jenis av Rana. W oświadczeniu opublikowanym na stronie partii av Rana stwierdził, że zaproszenie jest bezpośrednią prowokacją wobec zasad wyznawanych przez większość farerskiego społeczeństwa. Szokuje mnie to, że premier Islandii towarzyszy na tym obiedzie kobieta, która przedstawiana jest jako jej żona, czego zwłaszcza jako lider partii nie mogę zaakceptować - napisał lider centrystów. Konserwatywnego deputowanego potępił minister spraw zagranicznych Islandii Ossur Skarpheðinsson, który określił jego komentarze jako haniebne. Przewodniczący lewicowej i proniepodległościowej Partii Republikańskiej (Tjóðveldi) Høgni Hoydal pokreślił z kolei, że poglądy av Rana nie odzwierciedlają tego co myśli większość farerskiego społeczeństwa. Chrześcijański pisarz Arni Zachariassen napisał na swoim blogu otwarty list do premier Sigurðardóttir, w którym przeprosił ją za zasmucające i wstydliwe wydarzenie. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
21 czerwca:
1812 - W Bonn urodził się Mojżesz Hess, niemiecko-żydowski filozof, jeden z prekursorów socjalizmu.
1905 - Urodził się Jean-Paul Sartre, związany z lewicą powieściopisarz, dramaturg, eseista i filozof francuski. Przedstawiciel egzystencjalizmu. Rozwinął własną wersję socjologii marksistowskiej.
1913 - Urodził się Luis Taruc, filipiński działacz komunistyczny.
1914 - Zmarła Bertha von Suttner, austriacka pisarka, dziennikarka, jedna z wiodących postaci ruchu pacyfistycznego. W 1905 roku została pierwszą kobietą, która otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.
1918 - Zmarł Edward Abramowski, polski myśliciel polityczny. Twórca idei socjalizmu bezpaństwowego. Zwolennik kooperatyzmu.
1922 - Urodził się Joseph Ki-Zerbo, historyk i polityk z Burkina Faso, w 1994 założył Partię Demokracji i Postępu/Partię Socjalistyczną.
1938 - W Warszawie otwarto I Kongres Pracy Społeczno-Obywatelskiej Kobiet z udziałem 40 organizacji kobiecych z całego kraju.
1940 - W nocy z 20 na 21 czerwca masowe egzekucje więźniów politycznych w podwarszawskich Palmirach. Rozstrzelany został m.in. działacz PPS Mieczysław Niedziałkowski.
1985 - Zmarł Tage Erlander, polityk szwedzki. W latach 1946-69 premier i przewodniczący Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej (SAP)
1996 - Stoczniowcy demonstrowali w Warszawie przeciwko planom likwidacji Stoczni Gdańskiej.
2004 - W wyniku rozłamu Komunistycznej Partii Kazachstanu powstała Komunistyczna Ludowa Partia Kazachstanu
?