Kambodża: Walka strajkowa odpowiedzią na wyzysk i nędzne płace
[2010-09-16 22:00:28]
![]() Pracownicy są zatrudniani na bardzo złych warunkach, bez stałych kontraktów. Rząd jednak niechętnie wchodzi w konflikt z wielkimi firmami odzieżowymi, które są jednym z niewielu inwestorów. Większość z pracowników tych fabryk, wysyła swoje skromne zarobki do rodzin na wsi, gdzie panuje ogromna bieda. W odpowiedzi na akcję strajkową, przewodniczący federacji pracodawców przemysłu odzieżowego skrytykował pracowników i określił strajk jako "nielegalny", ostrzegając, że akcja doprowadzi do "pogorszenia reputacji branży". Wezwał też dyrektorów fabryk do rozwiązania problemu ze strajkującymi przy pomocy sądów. Uznał też, że podwyżka do poziomu, którego chcą pracownicy, jest "niemożliwa". Kambodżańscy pracownicy zrzeszeni w Kambodżańskiej Konfederacji Pracy, przystąpili do swojej akcji zainspirowani niedawnymi akcjami strajkowymi wyzyskiwanych pracowników w Bangladeszu i chińskich specjalnych strefach ekonomicznych. W Bangladeszu, gdzie podobne korporacje również uznawały podniesienie płac za "niemożliwe", związkowcy wywalczyli po wielotygodniowej akcji strajkowej i licznych demonstracjach ulicznych podniesienie minimalnej płacy w sektorze odzieżowym z poziomu ok 75 PLN (25 dolarów, 16 funtów) do poziomu ok 130 PLN (43 dolarów, 28 funtów) za miesiąc. Wprawdzie jest to tylko częściowe zwycięstwo, gdyż związkowcy domagali się lepszych podwyżek, ale to na pewno zmiana odczuwalna dla pracowników. Także w Chinach, gdzie warunki pracy są generalnie bez porównania lepsze niż w krajach takich jak Bangladesz, Indie czy Kambodża, pracownicy przystąpili do akcji protestacyjnych zmuszając zachodnich pracodawców do podniesienia płac. W niektórych strefach ekonomicznych się to udało. Szefowie Hondy na przykład, zmuszeni zostali ostatnio do podniesienia płac w swoich chińskich fabrykach o 24 proc. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
12 lutego:
1906 - We Lwowie rozpoczął swe obrady VIII Zjazd PPS, który zaaprobował taktykę lewicy partyjnej.
1921 - Urodził się Raniero Panzieri, włoski polityk, pisarz i teoretyk marksistowski, znany jako założyciel operaizmu.
1926 - Powstała lewicowa partia ludowa Stronnictwo Chłopskie; programowo zbliżona do PSL "Wyzwolenie"; prezes - Andrzej Waleron.
1970 - W izraelskim nalocie na zakłady metalowe koło Abu Zabal w Egipcie zginęło 70 osób.
1988 - Zmarł Witold Kula, historyk, w latach 1950–1986 profesor Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawiciel polskiej szkoły historii społeczno-gospodarczej.
1989 - Zmarł Thomas Bernhard, austriacki pisarz i dramaturg, uważany za jednego z najwybitniejszych reprezentantów literatury niemieckojęzycznej.
2008 - W USA zakończył się 3-miesięczny strajk scenarzystów.
?