Ekwador: Stan wyjątkowy; policja zajęła parlament

[2010-10-01 06:07:41]

Lotnisko w stolicy Ekwadoru Quito zostało zajęte przez protestujących żołnierzy i policjantów. Mundurowi sprzeciwiają się planom ograniczenia ich uposażeń przez rząd w ramach walki z deficytem. Zamknięte są szkoły, lotniska, a banki nie wypłacają pieniędzy. Lewicowy przywódca Rafael Correa decyzję o likwidacji Kongresu podjął po tym, jak członkowie lewicowego skrzydła jego macierzystej partii zablokowali projekty, które miały obniżyć koszty państwa. Wśród nich były m.in. postulaty zlikwidowania dodatków, w tym premii wypłacanych z okazji awansu właśnie dla policji. Dowództwo naczelne ekwadorskich sił zbrojnych zapewniło prezydenta, że zachowuje lojalność wobec rządu. Poparcie dla rządu ekwadorskiego przesłały m.in rząd Hiszpanii oraz prawicowy prezydent Chile Sebastián Piñera z Odnowy Narodowej (Renovación Nacional).

Correa próbował rozmawiać z policjantami,spotkał się jednak z wrogimi okrzykami z ich strony. Przemówił do nich z okna koszar: Jeśli chcecie zabić prezydenta, jest tutaj do waszej dyspozycji. Jeśli chcecie zająć koszary zajmujcie, jeśli chcecie zostawić obywateli bez ochrony, jeśli chcenie zdradzić swą misję policjantów, swą przysięgę - zdradzajcie, ale ten prezydent i ten rząd będą nadal wypełniali swój obowiązek. Swoje przemówienie zakończył słowami: Jeśli chcecie zniszczyć ojczyznę, zniszczcie ją, ale ten prezydent nie uczyni ani kroku wstecz. Niech żyje ojczyzna!

Po tych słowach policjanci zaczęli rzucać w stronę prezydenta granatami z gazem łzawiącym. Jeden z nich rozerwał się nad jego głową. Prezydenta przewieziono do szpitala policyjnego.

W stolicy Ekwadoru, Quito, pracodawcy odesłali do domów pracowników wielu zakładów, zamykane są sklepy, a młodzież odsyłana ze szkół do domów.

Rafael Correa to lewicowy prezydent od 2007 roku. Wcześniej, od kwietnia do sierpnia 2005 roku zajmował stanowisko ministra finansów w gabinecie prezydenta Alfredo Palacio. W czasie czterech miesięcy urzędowania głosił hasła redukcji ubóstwa i zapewnienia ekonomicznej samodzielności najbiedniejszym grupom społecznym. Po wejściu w życie nowej konstytucji w Ekwadorze 26 kwietnia 2009 odbyły się wybory prezydenckie. Correa wygrał w pierwszej turze, zdobywając 52 proc. głosów i 10 sierpnia 2009 został oficjalnie zaprzysiężony na drugą kadencję. W uroczystej ceremonii wzięli udział m.in. prezydent Argentyny Cristina Fernández de Kirchner, prezydent Boliwii Evo Morales, prezydent Kuby Raúl Castro oraz prezydent Wenezueli Hugo Chávez.

Correa protestował przeciw dominacji i zaangażowaniu Stanów Zjednoczonych w sprawy latynoamerykańskie.

Tomasz Skowronek


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


7 lutego:

1890 - W Mławie urodził się Wiktor Alter, działacz żydowskiej socjalistycznej partii Bund, zabity przez NKWD.

1918 - W Lublinie odbył się pierwszy Zjazd Przewodników Spółdzielczości Polskiej.

1919 - Dekret o powszechnym obowiązku szkolnym dzieci w wieku 7-14 lat.

1962 - USA wprowadziły embargo na handel z Kubą.

1971 - Szwajcarzy opowiedzieli się w referendum za przyznaniem kobietom prawa głosu w wyborach federalnych.

2012 - Na Malediwach w następstwie antyrządowych protestów społecznych z urzędu ustąpił prezydent Mohamed Nasheed.


?
Lewica.pl na Facebooku