Nowe publikacje OMS im. Lassalle`a
[2010-10-11 23:54:01]
![]() Pierwsza z nich zawiera analizy i oceny procesów urynkowienia edukacji w Polsce formułowane przez badaczy (Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, dr Przemysław Sadura, dr Paweł Rudnicki, Rafał Bakalarczyk) oraz osoby na co dzień związane z polską oświatą (Sławomir Broniarz - prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, Jakub Rzekanowski - redaktor naczelny "Głosu Nauczycielskiego"). Artykuły zawierają nie tylko refleksje dotyczące obecnego stanu rzeczy, ale także postulaty jego zmiany. Mamy nadzieję, że nasza publikacja wzbogaci publiczną debatę nad kształtem polskiej edukacji o krytyczną i egalitarną perspektywę oraz przyczyni się do stworzenia programowej alternatywy dla koncepcji neoliberalnych wspieranych przez wywodzących się z sektora prywatnego ministrów edukacji oraz szkolnictwa wyższego - mówi Michał Syska, dyrektor OMS im. Lassalle’a. "Inny Wrocław jest możliwy? Zielono-lewicowe koncepcje polityki miejskiej" to z kolei zapis dyskusji, która odbyła się w sierpniu w stolicy Dolnego Śląska. Mówi się, że samorząd nie jest lewicowy ani prawicowy, bo chodnik czy ulica nie mają barw politycznych. Wydając tę książeczkę, chcieliśmy zaprotestować przeciwko tej tezie - mówi Syska. Kwestią polityczną jest dostępność i własność przedszkoli, kwestią polityczną jest budownictwo komunalne lub jego brak. Tych sfer jest więcej. Chcieliśmy wskazać, na czym polega lewicowa wizja samorządu - dodaje. W broszurze znajdziemy referaty m.in. Dariusza Szweda ("zielone miasto"), Marii Skóry (komercjalizacja przestrzeni miejskiej), dr. Szymona Szewrańskiego (miasto i zrównoważony rozwój), Michała Syski (miasto w dobie globalizacji) i Agnieszki Dziemianowicz (miejska polityka edukacyjna). Obie książki są dostępne także w wersji elektronicznej w sieci: www.komercjalizacjaedukacji.pl, www.innywroclaw.pl. W sieci dostępna jest także poprzednia publikacja OMS im. Lassalle’a pt. "Jaka Polska 2030?" (krytyczna analiza raportu Michała Boniego): www.jakapolska2030.pl. Ośrodek Myśli Społecznej im. Ferdynanda Lassalle'a został założony w 2005 roku we Wrocławiu jako niezależne stowarzyszenie, którego celem jest upowszechnianie idei sprawiedliwości społecznej, pokoju, praw człowieka i zrównoważonego rozwoju. Patronem stowarzyszenia jest Ferdynand Lassalle (1825-1864), twórca pierwszej partii robotniczej w Niemczech, który urodził się we Wrocławiu i w tym mieście został pochowany. Ośrodek realizuje swoje cele poprzez organizację konferencji, seminariów, szkoleń i warsztatów, działalność badawczą, wydawniczą i publicystyczną oraz kampanie społeczne. Dzięki współpracy z lewicowymi fundacjami i instytutami z innych krajów OMS im. F. Lassalle'a bierze także aktywny udział w europejskiej debacie politycznej i międzynarodowych projektach badawczych. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
12 lutego:
1906 - We Lwowie rozpoczął swe obrady VIII Zjazd PPS, który zaaprobował taktykę lewicy partyjnej.
1921 - Urodził się Raniero Panzieri, włoski polityk, pisarz i teoretyk marksistowski, znany jako założyciel operaizmu.
1926 - Powstała lewicowa partia ludowa Stronnictwo Chłopskie; programowo zbliżona do PSL "Wyzwolenie"; prezes - Andrzej Waleron.
1970 - W izraelskim nalocie na zakłady metalowe koło Abu Zabal w Egipcie zginęło 70 osób.
1988 - Zmarł Witold Kula, historyk, w latach 1950–1986 profesor Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawiciel polskiej szkoły historii społeczno-gospodarczej.
1989 - Zmarł Thomas Bernhard, austriacki pisarz i dramaturg, uważany za jednego z najwybitniejszych reprezentantów literatury niemieckojęzycznej.
2008 - W USA zakończył się 3-miesięczny strajk scenarzystów.
?