USA: Więźniowie pozostaną w Guantanamo

[2010-12-09 16:43:46]

Izba Reprezentantów zatwierdziła 8 grudnia prawo, które blokuje przeniesienie więźniów z Zatoki Guantanamo do USA, gdzie mogliby stanąć przed sądem. Jeśli nowe przepisy zostaną zatwierdzone przez Senat, będzie to oznaczało regres w planach prezydenta Baracka Obamy. Zapowiedział on obejmując urząd, że zamknie okryte złą sławą więzienie wojskowe w Guantanamo, a przetrzymywani tam ludzie zostaną albo osądzeni, albo uwolnieni.

Ustawa zakazuje wydawania jakichkolwiek pieniędzy na przenoszenie więźniów na amerykańską ziemię, w rezultacie przekreślając plany sądzenia ofiar Guantanamo w cywilnych sądach.

W przeszłości zatrzymani, w tym Khalid Sheikh Mohamed, przechwalający się, że zaplanował ataki 11 września, bywali wysyłani do USA, gdzie stawali przed sądem i miewali procesy karne. Wstrzymanie potrzebnych do tego środków do końca roku finansowego (a więc do końca września) 2011 sprawi, że nie będzie to już dłużej możliwe.

Przegłosowane przepisy były krytykowane przez Biały Dom, który twierdził, że oznaczają one mieszanie się do sądzenia przez administrację więźniów Guantanamo. Rzecznik Departamentu Sprawiedliwości stwierdził, że nie będzie można stawiać przed sądem terrorystów i bronić bezpieczeństwa narodowego.

Jak podaje aljazeera.net, obecnie 174 więźniów przebywa w Guantanamo. Miejsce to już niemal od dekady jest symbolem stanu prawnego zawieszenia, gdzie całymi latami można przebywać bez prokuratorskiej sankcji i bez postawienia zarzutów. W praktyce oznacza to odbywanie kary jedynie na podstawie podejrzeń o działalność terrorystyczną, bez procesu i bez wyroku.

Członkowie amerykańskiej Partii Republikańskiej uważają, że więźniom Guantanamo nie należą się normalne procesy i że powinni być sądzeniu przez specjalnie urządzone trybunały. Ich sprzeciw wobec stawiania podejrzanych o terroryzm przed normalnymi sądami zaostrzył się po tym, jak pierwszy więzień Guantanamo sądzony w USA został uznany za niewinnego 299 z 300 zarzutów, które przeciwko niemu wysunięto.

Administracja Obamy wskazuje, że w przeszłości sądy cywilne osądziły setki osób w procesach o terroryzm i nie widzi powodu, dlaczego więźniowie Guantanamo mieliby być traktowani inaczej.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


15 lutego:

1910 - Urodziła się Irena Sendlerowa, działaczka społeczna związana z ruchem socjalistycznym. Uratowała 2,5 tys. żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Uhonorowana tytułem Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata.

1959 - W Danii powstała Socjalistyczna Partia Ludowa (SF).

1971 - Władze PRL odwołały grudniowe podwyżki cen artykułów żywnościowych i podwyższyły najniższe płace.

1977 - Socjaldemokraci wygrali wybory parlamentarne w Danii.

1982 - Agatha Barbara z Partii Pracy została pierwszą kobietą-prezydentem Malty.

1999 - Kurdyjski przywódca Abdullah Öcalan został ujęty przez Turków.

2003 - Przeciwko inwazji na Irak protestowano w 600 miastach na całym świecie. W tym największym w dziejach proteście antywojennym wzięło udział łącznie 8-30 mln ludzi.

2009 - W Wenezueli 54,4% głosujących w referendum opowiedziało się za zniesieniem limitu dwóch kadencji dla prezydenta.

2017 - Zmarła Alicja Jaszczuk, dziennikarka publikująca pod panieńskim nazwiskiem Alicja Stypuła, działaczka organizacji lewicowych i świeckich.

2018 - Khadga Prasad Oli z Komunistycznej Partii Nepalu został po raz drugi premierem.


?
Lewica.pl na Facebooku