Stefan Zgliczyński: Neoliberalne ukąszenie przeciwników VAT-u na książki

[2010-12-10 23:02:06]

We wtorkowej (7 grudnia 2010) "Gazecie Wyborczej" ukazał się list, w którym wybitni polscy pisarze, publicyści i wydawcy apelują o objęcie zerowym VAT-em wszystkich książek wydrukowanych do końca 2010 r.

Pomysł jak najbardziej słuszny; skoro nie udało się utrzymać zerowej stawki VAT na książki w 2011 r. (co trzeba uznać jako kolejne, bardzo szkodliwe społecznie, posunięcie rządu), to aby uniknąć bałaganu z przemetkowywaniem i wycofywaniem książek z hurtowni i księgarń, oraz ograniczyć straty wydawców, hurtowników i księgarzy, zaapelowano, aby książki wydane do końca 2010 r. były sprzedawane w latach następnych według nadrukowanej na nich stawki 0% VAT. Rzecz, wydawałoby się, oczywista, na którą średnio rozgarnięty urzędnik Ministerstwa Finansów powinien wpaść podczas przerwy śniadaniowej. Niestety, prawo w Polsce z logiką, a tym bardziej sprawiedliwością, niewiele ma wspólnego.

Ale ja nie o tym.

Otóż wspomniany apel, podpisany m.in. przez Szymborską, Chwina, Zagajewskiego, Głowińskiego, Hartwig, Krall, Kozioł, Lipską, Krynickiego, Tokarczuk, Bikont, Stasiuka, a więc najwybitniejszych polskich poetów, pisarzy i reportażystów kończy zdanie: W państwie, w którym kolejne rządy przez lata zostawiały w niezmienionym kształcie system ubezpieczeń społecznych dla rolników, w którym spod fiskalizacji wyłączone są, bezzasadnie, całe grupy zawodowe, mówienie o dużych "kosztach dla budżetu" spowodowanych przez coś, co jest w istocie przestrzeganiem prawa (prawo nie może działać wstecz), jest oczywistą kpiną.

To zdanie będące w istocie donosem na rolników i inne "całe grupy zawodowe" przekreśla nie tylko słuszną ideę apelu, ale i większość rzeczy, które dostojni sygnatariusze zrobili bądź napisali w swoim życiu w imię solidaryzmu społecznego. Dowodzi, iż idea państwa neoliberalnego dzielenia społeczeństwa na frakcje interesów wzajem się zwalczających, szczucia przeciwko sobie grup zawodowych i całych środowisk zatryumfowała w Polsce nie tylko w mainstreamie politycznym i medialnym, ale i intelektualnym, ba! - duchowym!

Zdumiewające jest, że w tym panteonie widnieją nazwiska, które kojarzą się raczej z oporem przeciwko dezintegrującej społecznie działalności neoliberalnej, tj. osób, które wiedzą do czego prowadzi tego typu retoryka. Czy Jacek Żakowski, Max Cegielski i Roman Kurkiewicz nie doczytali do końca podpisywanego apelu? Czy go nie zrozumieli? A może rzeczywiście popierają zniesienie KRUS-u, którego reforma nic znaczącego do budżetu nie wniesie, a pogłębi jedynie biedę rolniczych rodzin? Czy pisząc "całe grupy zawodowe" mieli na myśli górników, stoczniowców i hutników - czyli pracowników rzekomo niepotrzebnych (bo obciążających budżet) kapitalistycznej III RP? Bo chyba nie chodziło im o członków Business Center Club. A może się mylę?

Stefan Zgliczyński


Stefan Zgliczyński jest dyrektorem "Le Monde Diplomatique - edycja polska".

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


23 czerwca:

1818 - W Krakowie odbył się uroczysty pogrzeb Tadeusza Kościuszki, przywódcy Insurekcji.

1905 - Bojowiec PPS Stefan Aleksander Okrzeja został skazany na karę śmierci.

1937 - Decyzją Sztabu Generalnego Hiszpańskiej Armii Ludowej utworzono 150 Brygadę Międzynarodową im. Jarosława Dąbrowskiego, przekształconą następnie w XIII Brygadę Międzynarodową.

1944 - 5 Brygada AK Z. Szendzielarza "Łupaszki" zabiła w zamieszkanej gł. przez Litwinów wsi Dubinki 27 cywilów, w tym kobiety i dzieci.

1949 - Otwarto dworzec kolejowy Warszawa Śródmieście.

1949 - Rozpoczęto budowę Nowej Huty.

1950 - Szwajcarskie Zgromadzenie Federalne odmówiło przyznania praw wyborczych kobietom.

1956 - W Egipcie kobiety uzyskały czynne i bierne prawa wyborcze.

1974 - Na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w RFN Polska, mająca już zapewniony awans do II rundy, pokonała w trzecim meczu grupowym Włochy 2:1.

1996 - Zmarł Andreas Papandreu, grecki polityk, przywódca socjaldemokratycznej partii PASOK. Stał na czele trzech rządów.

2013 - Opozycyjna lewicowa koalicja wygrała wybory parlamentarne w Albanii.

2016 - Prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos i dowódca skrajnie lewicowej partyzantki FARC Timoleón Jiménez (Timoszenko) podpisali w Hawanie porozumienie kończące wojnę domową.


?
Lewica.pl na Facebooku