Boliwia obniża wiek emerytalny do 58 lat
[2010-12-11 09:23:32]
![]() Podczas ceremonii podpisania nowej ustawy otoczony przedstawicielami federacji związków zawodowych prezydent Evo Morales (na zdjęciu) powiedział, że spełnia obietnicę daną Boliwijczykom i tworzy system emerytalny, który obejmuje wszystkich. Ustawa jest zdaniem Marka Weistbrota, dyrektora Centrum Badań Ekonomicznych i Strategicznych (Center for Economic and Policy Research) w Waszyngtonie niezwykle ważnym, prawdopodobnie jednym z największych kroków naprzód dla ludzi o niskich i średnich dochodach w Ameryce Południowej w ostatnich 15 latach. Krytycy, w tym Jacob Funk Kierkegaard z Instytutu Petersona w Waszyngtonie, twierdzą, że nowe prawo jest nadmiernie ambitne, niemożliwe do utrzymania i może doprowadzić do katastrofy finansowej, gdyż zbytnio obciąża budżet, zwłaszcza wobec rosnącej oczekiwanej długości życia. Inne kraje, także te o rewolucyjnych tradycjach, podwyższają wiek emerytalny: Francja - do 62 lat, a z pełnym uposażeniem - do 67 lat; Kuba - z 60 do 65 lat dla mężczyzn i z 55 do 60 dla kobiet. Boliwijski wiceminister ds. emerytur Mario Guillen powiedział, że mieszkańcy jego kraju nie mogą być porównywani do reszty świata, gdyż wielu z nich wykonuje prace, które są głównie fizyczne, nie intelektualne, a o oznacza, że w wieku 55 lat nie są już w stanie dłużej pracować. Jednak zmuszamy ich do tego, żeby kontynuowali [pracę]. Poza tym jego zdaniem w krajach europejskich rośnie proporcja ludzi starszych i są niskie wskaźniki narodzin, co składnia rządy do podnoszenia wieku emerytalnego, ale w niespełna 10-milionowej Boliwii takie zjawiska nie mają miejsca. Jak podaje aljazeera.net, obniżenie wieku emerytalnego od dawna było priorytetem dla federacji związków zawodowych, stanowiących zaplecze polityczne Moralesa. W 1997 roku Boliwia sprywatyzowała fundusze emerytalne po tym, jak system państwowy upadł z powodu złego zarządzania i kradzieży. Od tamtej pory dwa fundusze emerytalne, obejmujące 1,2 mln pracowników sektora prywatnego i publicznego, były prowadzone przez Zurich Financial Services i bank BBVA. Łącznie zarządzają kwotą 4,5 mld dolarów. Reforma nie określa, kiedy nastąpi przekazanie tych środków, ale minister finansów Luis Acre powiedział, że rząd prowadzi rozmowy z tymi firmami, żeby miało to miejsce w 2011 roku. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
12 lutego:
1906 - We Lwowie rozpoczął swe obrady VIII Zjazd PPS, który zaaprobował taktykę lewicy partyjnej.
1921 - Urodził się Raniero Panzieri, włoski polityk, pisarz i teoretyk marksistowski, znany jako założyciel operaizmu.
1926 - Powstała lewicowa partia ludowa Stronnictwo Chłopskie; programowo zbliżona do PSL "Wyzwolenie"; prezes - Andrzej Waleron.
1970 - W izraelskim nalocie na zakłady metalowe koło Abu Zabal w Egipcie zginęło 70 osób.
1988 - Zmarł Witold Kula, historyk, w latach 1950–1986 profesor Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawiciel polskiej szkoły historii społeczno-gospodarczej.
1989 - Zmarł Thomas Bernhard, austriacki pisarz i dramaturg, uważany za jednego z najwybitniejszych reprezentantów literatury niemieckojęzycznej.
2008 - W USA zakończył się 3-miesięczny strajk scenarzystów.
?