Wałbrzych: Ciąg dalszy wyborczych oszustw

[2010-12-18 18:59:45]

Wybory w Wałbrzychu zapadną wszystkim w pamięć nie tylko ze względu na zaciekłą rywalizację kandydatów - dotychczasowego prezydenta Piotra Kruczkowskiego (PO) oraz związanego niegdyś z SLD, a startującego z ramienia Wałbrzyskiej Wspólnoty Samorządowej Mirosława Lubińskiego, korupcję polityczną i ponad 140 przekleństw wypowiedzianych w półtoragodzinnych negocjacjach przez senatora PO Romana Ludwiczuka. W ostatnich dniach pojawiły się doniesienia o handlowaniu głosami przez sztab Kruczkowskiego. Jak twierdzi świadek koronny Robert S., w czasie I i II kampanii jeździł po najbiedniejszych dzielnicach Wałbrzycha i za niewielkie kwoty kupował głosy mieszkańców.

Czasem było to 20 zł, czasem węgiel lub worek ziemniaków, a czasem alkohol, co dowodzi wyrachowania handlarzy. W aferę zamieszani są szefowie spółek komunalnych Wałbrzycha (nie tak dawno nagradzani premiami), dokładniej Wałbrzyskiego Związku Wodociągów i Kanalizacji. Do planu skupowania głosów doszło podobno w czasie spotkania działaczy PO w lokalnym OSiRze. Koordynować proceder miał Stefanos Ewangielu, prezes WZWiK.

Sam Robert S. kupił w sumie około 400 głosów na radnych oraz prezydenta z PO, inkasując prawie 3000 zł. W zamian za pomoc, oprócz wynagrodzenia miał także otrzymać posadę w WZWiK. Niestety, z tej drugiej obietnicy Piotr Kruczkowski się nie wywiązał i to skłoniło zawiedzionego współpracownika do ujawnienia sprawy. Aktualnie, po interwencji CBA rozpatruje ją prokuratura w Świdnicy.

W czasie wyborów miał miejsce incydent, będący aktualnie dowodem w postępowaniu. W śródmiejskiej komisji wyborczej policja zatrzymała nietrzeźwego mężczyznę, który miał przy sobie kartkę z zanotowanymi nazwiskami, numerami miejsc i list kandydatów, na których miał głosować. Tego dnia zatrzymano też 3 inne osoby z podobnymi notatkami, oraz jednego mężczyznę, który próbował wynieść z lokalu w dzielnicy Podzamcze kartę wyborczą. Kupowanie głosów może odbywać się bowiem na 2 sposoby: albo "kupiony" wyborca samodzielnie wchodzi do lokalu wyborczego, wypełnia kartę i wrzuca ją do urny, albo czyste karty są wynoszone i wypełniane, a następnie wnoszone z powrotem przez "wyborcę", który z kolei wynosi swoją czystą kartę, która jest następnie odpowiednio wypełniana i znów wnoszona.

Co więcej, wcześniej, tuż po wyborach, Mirosław Lubiński miał też podejrzenia o celowe unieważnianie głosów i żądał ponownych przeliczeń. Twierdził, że najwięcej głosów nieważnych notowano w dzielnicach, w których wygrywał z Kruczkowskim w I turze. Sprawę zgłoszono do sądu w Wałbrzychu. Piotr Kruczkowski oraz działacze wałbrzyskiej PO nie przyznają się do żadnego z zarzutów.

Maria Skóra


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


15 lutego:

1910 - Urodziła się Irena Sendlerowa, działaczka społeczna związana z ruchem socjalistycznym. Uratowała 2,5 tys. żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Uhonorowana tytułem Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata.

1959 - W Danii powstała Socjalistyczna Partia Ludowa (SF).

1971 - Władze PRL odwołały grudniowe podwyżki cen artykułów żywnościowych i podwyższyły najniższe płace.

1977 - Socjaldemokraci wygrali wybory parlamentarne w Danii.

1982 - Agatha Barbara z Partii Pracy została pierwszą kobietą-prezydentem Malty.

1999 - Kurdyjski przywódca Abdullah Öcalan został ujęty przez Turków.

2001 - Opublikowano wyniki sekwencjonowania ludzkiego genomu.

2003 - Przeciwko inwazji na Irak protestowano w 600 miastach na całym świecie. W tym największym w dziejach proteście antywojennym wzięło udział łącznie 8-30 mln ludzi.

2009 - W Wenezueli 54,4% głosujących w referendum opowiedziało się za zniesieniem limitu dwóch kadencji dla prezydenta.

2017 - Zmarła Alicja Jaszczuk, dziennikarka publikująca pod panieńskim nazwiskiem Alicja Stypuła, działaczka organizacji lewicowych i świeckich.

2018 - Khadga Prasad Oli z Komunistycznej Partii Nepalu został po raz drugi premierem.


?
Lewica.pl na Facebooku