Argentyna: Wyroki więzienia dla członków junty

[2010-12-22 17:03:56]

W Buenos Aires i Cordobie zakończyły się dwa duże procesy karne w których na ławie oskarżonych zasiadło 45 oficerów - członków junty wojskowej, która w 1976 roku przeprowadziła zamach stanu, a następnie rządziła Argentyną przez kolejnych 7 lat.

Junta odpowiedzialna jest za około kilkanaście tysięcy zamordowanych osób (lewicowców, związkowców, studentów, dziennikarzy, działaczy społecznych, peronistów) oraz około 13 tysięcy "zaginionych". Łączna liczba ofiar śmiertelnych "Brudnej Wojny", jak nazwano działania junty, może sięgać 30 tysięcy osób.

W czasie trwających procesów oficerom udowodniono wiele przypadków zamordowania przeciwników politycznych, tortur i innych przypadków łamania praw człowieka. Na dożywocie skazani zostali m.in. gen Jorge Videla, który był przywódcą puczu oraz pierwszym dyktatorem, oraz Benjamin Menendez byłego dowódcy wojsk w Cordobie. Wielu innych oficerów zostało skazanych na wieloletnie wyroki więzienia.

Videla w swoim końcowym przemówieniu określił prowadzone przez siebie działania słuszną wojną, która zapobiegła dojściu do władzy sił obcych zachodniej, chrześcijańskiej cywilizacji. Zaatakował również obecny argentyński rząd stwierdzając: Nasi wczorajsi wrogowie są dzisiaj u władzy i próbują ustanowić marksistowski reżim, zgodnie z zaleceniami Gramsciego, który mógłby być dumny ze swoich uczniów. Podkreślił również dumę z dobrze wykonanego zadania i uznał siebie, jak i innych skazanych oficerów, za więźniów politycznych. Przyjął też wyrok jako swój wkład do społecznej harmonii oraz akt służby ojczyźnie oraz Naszemu Ojcu i Panu.

W swojej przemowie nie odniósł się do udowodnionych na sali rozpraw przestępstw.

Po zakończeniu rządów junty niektórzy jej funkcjonariusze (w tym Videla) stanęli już, w 1985 roku, przed sądem i zostali skazani na dożywocie lecz zostali ułaskawieni przez Prezydenta Carlosa Menema. Ułaskawienie skazanych oraz wymuszone przez wojsko przepisy gwarantujące bezkarność wojskowym przestępcom z czasów junty zostały unieważnione przez sąd najwyższy Argentyny, co otworzyło drogę do osądzenia winnych.

Powstało wiele dzieł artystycznych upamiętniających ofiary prawicowych oprawców. Jednym z bardziej znanych jest wiersz Rubena Bladesa "Desapareciones", tutaj w wykonaniu francusko-hiszpańskiego artysty Sargento Garcii (tutaj z napisami poświęconymi lewicowym ofiarom walk w Kolumbii).


Bartosz Nowaczyk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


12 lutego:

1906 - We Lwowie rozpoczął swe obrady VIII Zjazd PPS, który zaaprobował taktykę lewicy partyjnej.

1921 - Urodził się Raniero Panzieri, włoski polityk, pisarz i teoretyk marksistowski, znany jako założyciel operaizmu.

1926 - Powstała lewicowa partia ludowa Stronnictwo Chłopskie; programowo zbliżona do PSL "Wyzwolenie"; prezes - Andrzej Waleron.

1970 - W izraelskim nalocie na zakłady metalowe koło Abu Zabal w Egipcie zginęło 70 osób.

1988 - Zmarł Witold Kula, historyk, w latach 1950–1986 profesor Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawiciel polskiej szkoły historii społeczno-gospodarczej.

1989 - Zmarł Thomas Bernhard, austriacki pisarz i dramaturg, uważany za jednego z najwybitniejszych reprezentantów literatury niemieckojęzycznej.

2008 - W USA zakończył się 3-miesięczny strajk scenarzystów.


?
Lewica.pl na Facebooku