Algieria, Tunezja: Protesty przeciwko wysokim cenom i bezrobociu

[2011-01-06 23:12:47]

W Algierii protesty, które początkowo miały miejsce w stolicy kraju - Algierze, rozprzestrzeniły się na inne miasta. Po nocy z 5 ma 6 stycznia w zamieszkach, w których brali udział młodzi ludzie, palono opony i wznoszono barykady, zaatakowano posterunek policji, podpalano sklepy, miotano kamieniami w interweniujących funkcjonariuszy,; ci odpowiadali petardami z gazem łzawiącym.

6 stycznia władze wzmocniły oddziały policji interweniujące w kilku miastach, gdzie setki młodych wyległy na ulice. Także przez sąsiednią Tunezję przetoczyła się fala podobnych protestów.

Jak podała internetowa wersja gazety "El-Watan" młodzi ludzie zablokowali ważniejsze drogi wokół Boumerdes, około 60 km na wschód od Algieru, i wokół Bajaii, 200 km dalej na wschód. Władze wysłały tam "dużą liczbę konwojów jednostek specjalnych policji".

Protesty miały też miejsce na Placu Męczenników, w Balkorze, Bash Jarrah, Babal Wadi i Astawali, podczas gdy zarówno Jalfa, jak południowa Algieria i Wahran na zachodzie, także były świadkami pełnych przemocy zgromadzeń, organizowanych w proteście przeciwko pogarszającym się warunkom życia i rosnącym cenom.

Obecne protesty nie są pierwszymi. W ostatnich miesiącach miały już miejsce podobne, także pełne przemocy i kończące się obrażeniami ciała u uczestników. Przyczyną są wysokie ceny, bezrobocie, brak mieszkań socjalnych i oskarżenia o korupcję.

Jak podała aljazeera.net, Ogólny Związek Algierskich Kupców i Rzemieślników (General Union of Algerian Traders and Artisans) powiedział, że ceny wzrosły o 20-30 procent w ostatnich dniach, w tym szczególnie mocno - ceny cukru i ropy.

Aby uspokoić narastającą złość, minister transportu Mustafa Bendaba powiedział 5 stycznia, że podwyżki cen żywności nie są czymś ograniczonym do terytorium Algierii, ale stanowią część ogólnoświatowego trendu. Państwo będzie wciąż subsydiować podstawowe artykuły - powiedział.

Według danych MFW około 75 procent Algierczyków ma nie więcej niż 30 lat, a 20 procent z nich stanowią bezrobotni. Liczba ludności od uzyskania niepodległości (wyzwolenia spod francuskiej okupacji) w 1962 roku się potroiła. W trzęsieniu ziemi w 2003 roku uległo zniszczeniu około miliona mieszkań, które w 2009 roku obiecał odbudować prezydent Abdelaziz Bouteflika. Rządzi on już od 1999 roku i obecna, trzecia kadencja zgodnie z prawem wcale nie musi być jego ostatnią.

Algieria i Tunezja, a także Maroko, są w podobnej sytuacji. Cierpią wskutek światowego kryzysu, a nieproporcjonalnie duża liczba młodych ludzi nie może znaleźć zatrudnienia. Absolwenci szkół i wyższych uczelni znajdują się często w bardzo złym położeniu.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


11 lutego:

1900 - W Charkowie została założona podziemna Rewolucyjna Partia Ukrainy (RUP).

1916 - W USA Emma Goldman została aresztowana za wykład o kontroli urodzeń.

1937 - Po uznaniu związku zawodowego United Auto Workers Union przez zarząd firmy, zakończył się strajk okupacyjny w zakładach General Motors.

1941 - Zmarł torturowany przez hitlerowców Rudolf Hilferding, austriacki ekonomista, polityk i publicysta, jeden z teoretyków austromarksizmu.

1948 - Zmarł Siergiej Eisenstein, wybitny radziecki reżyser, scenarzysta, montażysta, operator filmowy, scenograf filmowy i teatralny oraz teoretyk filmu.

1981 - 8 robotników zostało zostało napromieniowanych po wycieku wody z układu chłodzenia w elektrowni atomowej Sequoyah 1 w stanie Tennessee.

1990 - Po 27 latach spędzonych w więzieniu Nelson Mandela wyszedł na wolność.

2006 - Wiceprezydent USA Dick Cheney postrzelił na polowaniu teksańskiego biznesmena Harry'ego Whittingtona.

2007 - W Portugalii odbyło się nieważne z powodu niskiej frekwencji referendum w sprawie liberalizacji prawa aborcyjnego.

2011 - Po wielodniowych manifestacjach ustąpił prezydent Egiptu H. Mubarak.


?
Lewica.pl na Facebooku