Holandia: Protesty przeciwko podwyżkom czesnego

[2011-01-22 12:23:47]

Kilkanaście tysięcy holenderskich studentów protestowało 21 stycznia w Hadze przeciwko wzrostowi czesnego i zmniejszeniu budżetów uczelni, co zaproponował rząd w ramach pakietu oszczędnościowego. Premier Mark Rutte nie ma jednak zamiaru zmieniać rządowego planu cięć w budżecie edukacji, ale zapowiedział, że zostaną one zrównoważone inwestycjami w celu poprawy jakości kształcenia. Według nowych propozycji zniesione mają być granty na pisanie prac magisterskich, a za wydłużanie sobie studiów studenci będą musieli płacić po 3 tys. euro rocznie

Wiele uczelni odwołało piątkowe zajęcia i wynajęło autokary, by umożliwić studentom udział w proteście. Uczestniczyli w nim również wykładowcy uniwersyteccy w akademickich togach. Demonstracja generalnie przebiegała spokojnie, ale 22 osoby zostały aresztowane po tym, jak późnym popołudniem 21 stycznia małe grupki starły się z jednostkami specjalnymi policji, także konnej, w pobliżu stacji kolejowej i budynku ministerstwa edukacji.

Jak donoszą DutchNews.nl, jeden z naocznych świadków powiedział: Stacja była pełna i była wielka grupa protestujących przez ministerstwem edukacji. Wielu innych studentów chciało się do niej przyłączyć, ale zostali siłą powstrzymani przez policję w furgonetkach i na koniach. Po chwili policja przypuściła atak na grupę, która nie mogła nigdzie odejść.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


12 lutego:

1906 - We Lwowie rozpoczął swe obrady VIII Zjazd PPS, który zaaprobował taktykę lewicy partyjnej.

1921 - Urodził się Raniero Panzieri, włoski polityk, pisarz i teoretyk marksistowski, znany jako założyciel operaizmu.

1926 - Powstała lewicowa partia ludowa Stronnictwo Chłopskie; programowo zbliżona do PSL "Wyzwolenie"; prezes - Andrzej Waleron.

1970 - W izraelskim nalocie na zakłady metalowe koło Abu Zabal w Egipcie zginęło 70 osób.

1988 - Zmarł Witold Kula, historyk, w latach 1950–1986 profesor Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawiciel polskiej szkoły historii społeczno-gospodarczej.

1989 - Zmarł Thomas Bernhard, austriacki pisarz i dramaturg, uważany za jednego z najwybitniejszych reprezentantów literatury niemieckojęzycznej.

2008 - W USA zakończył się 3-miesięczny strajk scenarzystów.


?
Lewica.pl na Facebooku