Wenezuela: Chávez zachęca biednych do skłotowania w bogatych dzielnicach
[2011-01-27 22:35:59]
![]() Skłotersi ubrani w czerwone koszulki Zjednoczonej Socjalistycznej Partii Wenezueli (PSUV) przejęli w ubiegły weekend 20 przestrzeni w skoordynowanym uderzeniu w Chacao, bogatej dzielnicy Caracas, zanim policja ich wyeksmitowała. Nawet zwolennicy rządu byli zaskoczeni tą obywatelską akcją. W innych miastach doszło do podobnych działań ludzi poszukujących lepszych warunków mieszkaniowych. Jak podaje guardian.co.uk, Chávez ogłosił także szereg nowych praw i układów z Chinami, Rosją, Białorusią, Iranem, Turcją i innymi krajami, aby za wszelką cenę wybudować w Wenezueli 350 tysięcy mieszkań w ciągu najbliższych dwóch lat. W telewizyjnym przesłaniu 26 stycznia powiedział: Fundamentalnym celem socjalizmu jest zaspokajanie ludzkich potrzeb... potrzeb wszystkich, równo, bez przywilejów. Przeciwnicy rządu twierdzą, że nie udało mu się wybudować wystarczająco dużo domów w ciągu ostatnich dziesięciu lat, a umowy z zagranicznymi kontraktorami rzekomo doprowadziły do powstania zaledwie 10 procent z obiecywanej liczby. Burmistrz Chacao Emilio Grateron skrytykował nawoływanie przez prezydenta do przejmowania przypuszczalnie niezamieszkałych gruntów jako demagogiczne i odstraszające dla prywatnego biznesu. Nazwał je nieodpowiedzialną retoryką bez zważania na konsekwencje i bardzo niebezpieczną grą. Rząd rozpoczął wywłaszczenia na wsi, angażując do tego 1600 żołnierzy na 47 farmach w zachodnich stanach Mérida i Zulia. Działania te uzasadnia faktem, że gospodarstwa te są nieproduktywne. Państwo od przejęcia władzy przez Cháveza w 1999 roku przejęło kontrolę nad 2 milionami 500 tysiącami hektarów ziemi. Obecnie próbuje odzyskać popularność wśród biedoty, propagując przejmowanie przez biedaków nieruchomości w miastach. Powodzie i osunięcia się ziemi zniszczyły slumsy na zboczach wzgórz i pozbawiły miejsca zamieszkania tysiące rodzin, potęgując jeszcze niedobór około 2 milionów mieszkań w 27-milionowej Wenezueli. Pod rządami Cháveza buduje się jedynie około 40 tys. mieszkań rocznie. Lider rewolucji boliwariańskiej tłumaczy się, że bogaci mają najlepsze gruntu, zwłaszcza w stolicy, ale często pozostawiają je niezagospodarowane. Rząd zamknął już sześć pól golfowych, a teraz zamierza to samo zrobić z Country Clubem w Caracas. Nawet właściciele hoteli zostali skłonieni do przyjęcia ofiar powodzi, ale i oni obawiają się, że przemysł hotelarski zostanie znacjonalizowany. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
23 czerwca:
1818 - W Krakowie odbył się uroczysty pogrzeb Tadeusza Kościuszki, przywódcy Insurekcji.
1905 - Bojowiec PPS Stefan Aleksander Okrzeja został skazany na karę śmierci.
1937 - Decyzją Sztabu Generalnego Hiszpańskiej Armii Ludowej utworzono 150 Brygadę Międzynarodową im. Jarosława Dąbrowskiego, przekształconą następnie w XIII Brygadę Międzynarodową.
1944 - 5 Brygada AK Z. Szendzielarza "Łupaszki" zabiła w zamieszkanej gł. przez Litwinów wsi Dubinki 27 cywilów, w tym kobiety i dzieci.
1949 - Otwarto dworzec kolejowy Warszawa Śródmieście.
1949 - Rozpoczęto budowę Nowej Huty.
1950 - Szwajcarskie Zgromadzenie Federalne odmówiło przyznania praw wyborczych kobietom.
1956 - W Egipcie kobiety uzyskały czynne i bierne prawa wyborcze.
1974 - Na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w RFN Polska, mająca już zapewniony awans do II rundy, pokonała w trzecim meczu grupowym Włochy 2:1.
1996 - Zmarł Andreas Papandreu, grecki polityk, przywódca socjaldemokratycznej partii PASOK. Stał na czele trzech rządów.
2013 - Opozycyjna lewicowa koalicja wygrała wybory parlamentarne w Albanii.
2016 - Prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos i dowódca skrajnie lewicowej partyzantki FARC Timoleón Jiménez (Timoszenko) podpisali w Hawanie porozumienie kończące wojnę domową.
?