Warszawa: Organizacje lokatorskie rozmawiają z BPL
[2011-02-14 12:39:25]
Spotkanie dotyczyło postulatów ruchu lokatorskiego związanych z budową mieszkań komunalnych. Przedstawił je Adam Zapyłkin. Wśród wymienionych propozycji znalazła się współpraca miasta w firmami budowlanymi, które w zamian za budowanie mieszkań komunalnych otrzymywałyby grunty od miasta. To pozwoliłoby ograniczyć koszty budowy jednego metra kwadratowego (powierzchni użytkowej) do 3-3,5 tys., a nawet niższej kwoty. Według wyliczeń strony lokatorskiej aby budować 2400 lokali rocznie należałoby na to przeznaczyć mniej niż 3 proc. miejskiego budżetu. Marek Goluch stwierdził, że BPL jest świadome problemu braku mieszkań. Według niego problemu nie da się rozwiązać, póki nie będzie prawa pozwalającego weryfikować co jakiś czas kto mieszka w mieszkaniach komunalnych i uzależniać czynsze od zarobków tych osób. W obecnych warunkach zdarzają się bowiem przypadki dziedziczenia prawa do lokali przez osoby mogące sobie pozwolić nawet na komercyjny zakup mieszkania. Według BPL miasto planuje również intensyfikację budowy mieszkań, chociaż przedstawiciel biura twierdził, że dużą przeszkodą jest brak odpowiedniego wsparcia dla Towarzystw Budownictwa Społecznego. Obecnie muszą one brać komercyjne kredyty na budowę, co wpływa także na dużą wysokość czynszów. Miasto zastanawia się również nad wprowadzeniem partnerstwa publiczno-prywatnego w kwestii zarządzania nieruchomościami oraz budowy domów komunalnych. Przedstawiciel BPL narzekał również na szybki wzrost stawek odtworzeniowych, czyli podawanej przez wojewodę ceny wybudowania 1 metra kwadratowego powierzchni. Przedstawiciele lokatorów odpowiedzieli, że błędna jest polityka uzależniająca czynsze komunalne od właśnie tej wartości i należy ją szybko zmienić. Planowane są kolejne rozmowy tematyczne dotyczące sytuacji mieszkaniowej. Strona lokatorska będzie się również domagała szerszych konsultacji społecznych przy przygotowaniu przez miasto planu gospodarowania zasobem komunalnym i innych aktów dotyczących polityki mieszkaniowej miasta. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
13 lutego:
1921 - Moskwa: Pogrzeb Piotra Kropotkina, jednego z głównych ideologów anarchizmu, przerodził się w ostatnią legalną demonstrację anarchistyczną. Wkrótce potem bolszewicy aresztowali większość anarchistycznych działaczy.
1930 - Powstała Komunistyczna Partia Wietnamu.
1961 - Władze separatystycznej kongijskiej prowincji Katanga ogłosiły śmierć Patrice'a Lumumby.
1991 - 403 irackich cywilów zginęło, gdy amerykańska bomba zniszczyła schron w Bagdadzie.
1996 - W Nepalu wybuchła zbrojna rebelia maoistów w celu obalenia monarchii i wprowadzenia na jej miejsce ustroju komunistycznego.
2008 - Laburzystowski premier Australii Kevin Rudd wygłosił w parlamencie przemówienie, w którym publicznie przeprosił Aborygenów za dyskryminację i prześladowania, w tym praktyki tzw. "skradzionego pokolenia".
?