USA: Demokraci wezwali do wycofania wojsk z Afganistanu

[2011-02-27 19:42:58]

27 lutego Krajowy Komitet Partii Demokratycznej (Democratic National Committee, DNC) przyjął rezolucję wzywającą prezydenta Baracka Obamę do wycofania większości wojsk z Afganistanu do lipca 2011 roku. W dokumencie przyjętym podczas zimowego zjazdu Komitetu w Waszyngtonie napisano: Partia Demokratyczna popiera stawianie na pierwszym miejscu tworzenia miejsc pracy i szybkiego wycofania sił zbrojnych USA i zbrojnych najemników z Afganistanu, co musi obejmować znaczącą i na dużą skalę redukcję nie później niż w lipcu 2011 roku.

Jak podał portal presstv.ir, wśród powodów do wycofania się podane zostały: dziesięć lat walki, koszty przekraczające 100 mld dolarów rocznie, brak poparcia społecznego i interwencja o charakterze nie militarnym jako preferowane rozwiązanie.

Administracja Obamy ogłosiła wcześniej, że wycofanie wojsk z Afganistanu rozpocznie się w lipcu 2011 roku, podkreślając jednak, że pełne przekazanie odpowiedzialności za bezpieczeństwo władzom afgańskim nastąpi do 2014 roku. W planie budżetu na rok budżetowy 2010 ogłoszonym przez Obamę 21 lutego na potrzeby działań zbrojnych w Afganistanie zarezerwowano 107 mld dolarów.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


22 lutego:

1840 - W Deutz urodził się August Bebel, jeden z twórców i liderów niemieckiej socjaldemokracji.

1846 - Rewolucja krakowska: Rząd Polski ogłosił zniesienie poddaństwa i pańszczyzny, obiecał parobkom uposażenie z dóbr narodowych, a rzemieślnikom utworzenie warszatów narodowych.

1848 - Wiosna Ludów: we Francji wybuchła rewolucja lutowa.

1900 - Likwidacja drukarni "Robotnika" przez rosyjską policję.

1944 - Urodził się Ryszard Bugaj, polityk i ekonomista. Działacz opozycji w okresie PRL, współzałożyciel Solidarności Pracy (1990) oraz Unii Pracy (1992), przewodniczący UP w latach 1993–1997.

1948 - 58 osób zginęło, a 123 zostały ranne w zamachu bombowym w Jerozolimie, przeprowadzonym przez żydowską organizację terrorystyczną Irgun.

1949 - Zawieszenie broni w wojnie izraelsko-arabskiej.

1954 - Po raz pierwszy podano dzieciom szczepionkę przeciwko polio.

2014 - Matteo Renzi z Partii Demokratycznej został premierem Włoch.


?
Lewica.pl na Facebooku