RPO: Abolicja dla nielegalnych migrantów

[2011-03-01 14:02:59]

Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz wystosowała pismo do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji odnośnie zajęcia stanowiska w sprawie abolicji dla nielegalnych imigrantów oraz z zapytaniem czy prowadzone są prace na rzecz przeprowadzenia abolicji. Rzecznik zwraca uwagę na dramatyczną sytuację życiową migrantów, na którą składa się nie tylko fakt dyskomfortu psychicznego związanego z ciągłym strachem w związku z możliwą deportacją do kraju, ale także marginalizacją w życiu społecznym, ekonomicznym i kulturalnym, a w związku z niezalegalizowanym pobytem brakiem szans na podjęcie legalnej pracy.

Pismo rzecznik zbiegło się w czasie z konferencją pasową "Poza systemem. Dostęp do ochrony zdrowia nieudokumentowanych migrantów i cudzoziemców ubiegających się o ochronę międzynarodową w Polsce" zorganizowaną 28 lutego przez Stowarzyszenie Interwencji Prawnej pod patronatem RPO. Według SIP w Polsce przebywa ok. 200-300 tys. nielegalnych migrantów, którzy nie mają dostępu do publicznej, darmowej opieki medycznej, także okołoporodowej. Wyjątkiem są uczęszczające do szkoły dzieci nielegalnych migrantów.

Jak zaznaczył Witold Klaus polski Kodeks karny przewiduje kary za udzielenie pomocy medycznej nielegalnemu imigrantowi dla korzyści. SIP podkreśla niezgodność praktyk lekarzy z konstytucją oraz podpisaną przez Polskę Konwencją Praw Dziecka ONZ.

Obie inicjatywy mają na celu przypomnienie MSWiA o zapowiadanej przez ministerstwo akcji abolicyjnej planowanej na rok 2011. Jeżeli według zapowiedzi zostanie przeprowadzona, to będzie to już trzecia abolicja w Polsce. Pierwsza objęła nielegalnych imigrantów, którzy przyjechali do Polski przed 1997 rokiem, druga trwała do roku 2007, jednak ze względu na bardzo restrykcyjne warunki objęła bardzo wąską grupę. Łącznie obiema abolicjami objęto 4,6 tys. cudzoziemców. Ministerstwo zapowiedziało iż kolejną abolicję przeprowadzi przy okazji wejścia w życie nowej ustawy o cudzoziemcach, w planach przeprowadzenie jest tak zwanej "małej" i "dużej" abolicji. "Małą" abolicją nazywane jest zezwolenie na wyjazd z kraju bez konsekwencji takich jak wpisanie w systemie informacyjnym Schengen na listę osób, którym odmawia się wjazdu przez pięć lat. "Duża" abolicja to możliwość zalegalizowania pobytu przez osobę przebywającą dotychczas nielegalnie.

Całość wystąpienia RPO można znaleźć tutaj.

Marcelina Zawisza


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


21 lutego:

1848 - Karol Marks i Fryderyk Engels opublikowali "Manifest komunistyczny".

1904 - W Warszawie odbyła się demonstracja antywojenna (w związku z wojną rosyjsko-japońską), zorganizowana przez PPS. Dała ona początek trwającym przez cały rok wystąpieniom antywojennym, organizowanym przez PPS, SDKPiL i Bund w różnych ośrodkach Królestwa.

1907 - Urodził się Wystan Auden, angielski poeta. Wyjechał na hiszpańską wojnę domową, by wspierać wojska republikańskie.

1919 - Skrajny prawicowiec zastrzelił Kurta Eisnera, lewicowego premiera Bawarii.

1928 - Urodził się Michael Harrington, amerykański politolog, socjalista, założyciel Democratic Socialist.

1934 - Zmarł Augusto Sandino, przywódca nikaraguańskiego ruchu partyzanckiego. W latach 1927-1932 kierował powstaniem przeciwko interwencji wojskowej USA. Zamordowany przez gwardię narodową.

2004 - Na kongresie w Rzymie została założona Europejska Partia Zielonych.

2012 - Członkinie grupy Pussy Riot zorganizowały podczas nabożeństwa w moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela happening wymierzony w premiera Władimira Putina i prawosławnych duchownych.


?
Lewica.pl na Facebooku