Belgia: Strajki przeciwko niskim podwyżkom płac
[2011-03-04 12:41:58]
W niektórych rejonach kraju komunikacja miejska nie działa wcale, a gdzie indziej jest poważnie ograniczona. W Brukseli kursuje metro, ale z dużo mniejszą częstotliwością niż na co dzień. W ograniczonym zakresie obsługiwanych jest tylko kilka najbardziej uczęszczanych linii tramwajowych i autobusowych. Ładna pogoda sprawiła, że część mieszkańców stolicy przesiadła się na rower. Władze zapewniają, że miejski system automatycznego wypożyczania rowerów działa bez zakłóceń, bo do jego obsługi skierowano dodatkowy personel. Socjalistyczna centrala związkowa FGTB (Fédération générale du travail de Belgique) tłumaczy protest niemożliwą do zaakceptowania blokadą płac. Chodzi o to, że w ramach obowiązującej w Belgii indeksacji płac rząd zgodził się na ich podwyżkę w latach 2011-12 tylko o 0,3 proc. ponad inflację. Sekretarka generalna FGTB Anne Demelenne powiedziała: Pracodawcy nie wysłuchali tego, co mamy im do powiedzenia. Jej zdaniem konieczne są większe podwyżki, które będą odzwierciedlały wzrost wydajności pracy. FGTB protestuje także przeciwko propozycjom Niemiec, by w ramach wyrównywania konkurencyjności w strefie euro i zbliżania polityk gospodarczych, takie kraje jak Belgia czy Luksemburg zrezygnowały z automatycznej indeksacji płac. Mimo konieczności cięć w budżecie po kryzysie, rząd w Brukseli stoi w obronie tego mechanizmu, twierdząc, że jest to jeden z fundamentów belgijskiego modelu społecznego. Jak donosi korespondent PAP Michał Kot, część delegacji branżowych w ramach FGTB opowiada się za "całkowitą blokadą" Brukseli 24 marca, kiedy odbędzie się szczyt UE, na którym mają m.in. zapaść decyzje dotyczące zacieśnienia koordynacji gospodarczej. Decyzja o tym, czy blokada lotnisk, dróg i autostrad, a także komunikacji miejskiej i kolejowej rzeczywiście nastąpi, ma zapaść w przyszłym tygodniu. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
22 lutego:
1840 - W Deutz urodził się August Bebel, jeden z twórców i liderów niemieckiej socjaldemokracji.
1846 - Rewolucja krakowska: Rząd Polski ogłosił zniesienie poddaństwa i pańszczyzny, obiecał parobkom uposażenie z dóbr narodowych, a rzemieślnikom utworzenie warszatów narodowych.
1848 - Wiosna Ludów: we Francji wybuchła rewolucja lutowa.
1900 - Likwidacja drukarni "Robotnika" przez rosyjską policję.
1944 - Urodził się Ryszard Bugaj, polityk i ekonomista. Działacz opozycji w okresie PRL, współzałożyciel Solidarności Pracy (1990) oraz Unii Pracy (1992), przewodniczący UP w latach 1993–1997.
1948 - 58 osób zginęło, a 123 zostały ranne w zamachu bombowym w Jerozolimie, przeprowadzonym przez żydowską organizację terrorystyczną Irgun.
1949 - Zawieszenie broni w wojnie izraelsko-arabskiej.
1954 - Po raz pierwszy podano dzieciom szczepionkę przeciwko polio.
2014 - Matteo Renzi z Partii Demokratycznej został premierem Włoch.
?